To správne číslo nájdete medzi rebrovým oblúkom a panvovou kosťou

Hmotnosť nie je vždy dobrým meradlom zmien svedčiacich o tom, že nám zmena životného štýlu a ozdravenie návykov prospeli. Skutočné pozitívne zmeny sú zlepšenie trávenia, zvýšenie množstva energie, odstránenie únavy, zlepšenie kvality spánku, nálady a zvýšenie celkovej vitality.

01.09.2023 06:00
MUDr. Adriana Šimková, lekárka, obvod pása,... Foto:
Doktorka Adriana Šimková.
debata

Kontrola hmotnosti neprináša žiadne informácie o tom, aké zmeny k lepšiemu sa dejú v našom tele. Ak nám napríklad pribudne kilogram vody a zbavíme sa kilogramu tuku, hmotnosť ostane nezmenená. Bunky však majú viac vody a rýchlejšie spaľujú energiu. Optimálne je teda nevážiť sa.

Kto má tú možnosť, lepšie je sledovať podiel tuku vo svojom tele. S pomocou bioimpedančného prístroja (majú ich aj niektoré lekárne) je možné odmerať množstvo jednotlivých tkanív (voda, tuk, vnútrobrušný tuk, svaly).

Úplne jednoduchou pomôckou je obvod pása, ten sa meria obyčajným centimetrom a platia kritériá: pre ženy 80 cm, menej prísne je 88 cm, pre mužov 94 cm, menej prísne je 102 cm. Takzvaná viscerálna obezita, ktorá sa meria obvodom pása, je nebezpečná preto, lebo nahromadenie tuku v brušnej dutine má výrazne negatívny vplyv na krvný tlak, vedie ku poruchám metabolizmu tukov, ku stukovateniu pečene, stukovateniu srdca, ku cukrovke. Je súčasťou metabolického syndrómu, o ktorom už určite väčšina ľudí počula, alebo čítala.

Doktorka Adriana Šimková. Vždy s úsmevom. Foto: Bianka Stuppacherová
MUDr. Adriana Šimková, lekárka, krajčírsky meter, obvod pása Doktorka Adriana Šimková. Vždy s úsmevom.

Propagátorkou merania obvodu pása je aj MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecných lekárov. Sama má dva krajčírske metre, podľa jej vlastných slov ružový pre ženy a modrý pre mužov a v jej ambulancii všeobecného lekára pre dospelých v Pezinku, vraj býva pri meraní obvodu pása často veselo.

„Niektorým musím povedať: Prosím pridržte si na tele ten krajčírsky meter, lebo vás neobsiahne,“ smeje sa lekárka. Alebo sa občas neudrží: „Jeej, veď vy máte v páse toľko, koľko vážite…“ A ešte: „Vás musím zmerať tak, že si zaznačím výšku od zeme, kde vám odmeriam pás.“

*Optimálny podiel tuku**
Vek Žena Muž
do 30 rokov 13,5 % – 21 % 9 % – 15 %
30–55 rokov 15 % – 24 % 11 % – 18 %
nad 55 rokov 16 – 26 % 12 % – 19 %

Ako možno pozorovať zmenu, ak nemáme možnosť odmerať si podiel tuku?

  1. Raz týždenne sa odfoťte v spodnej bielizni a všímajte si zmeny na fotografii.
  2. Vnímajte, ako sa cítite vo svojom oblečení. Pri poklese tuku klesajú obvody a oblečenie sedí lepšie (alebo sa stáva voľným).
  3. Merajte si hrúbku kožnej riasy kaliperom (dostanete ho kúpiť aj online pod návom „merač podkožného tuku“ a ten najlacnejší stojí 1,70 eura). Ak sa kožná riasa zmenšuje, klesá podiel tuku v tkanivách.
  4. Merajte si obvody krajčírskym metrom, predovšetkým merajte obvod pása a bokov.
Odmerajte sa v páse s pomocou krajčírskeho metra. Foto: SHUTTERSTOCK
krajčírsky meter, srdce, obvod pása, obezita, BMI Odmerajte sa v páse s pomocou krajčírskeho metra.

Ako a kde merať obvod pása a bokov?

Pás – meriame v najužšom mieste na tele, v polovici vzdialenosti medzi rebrovým oblúkom a panvovou kosťou.

Boky – meriame vodorovne cez panvovú kosť v najširšom mieste.

Definícia obezity na základe percenta telesného tuku

pre mužov percento telesného tuku vyššie ako 25 % (21–25 % hraničná hodnota)

pre ženy percento telesného tuku vyššie ako 33 % (31–33 % hraničná hodnota)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #obezita #hmotnosť #obvod pása #množstvo tuku #viscerálna obezita