Diabetologička: Stravujem sa presne tak, ako by mal jesť človek s cukrovkou. Prudké výkyvy hladiny cukru škodia aj zdravým

Diabetologička MUDr. Barbora Zoboková pripravila publikáciu pre čerstvo diagnostikovaných cukrovkárov. Takíto pacienti sú často vyľakaní a nesvoji, napadajú im otázky, či už nikdy nebudú môcť jesť sladkosti a či do konca života budú musieť konzumovať iba potraviny pre diabetikov.

31.08.2023 06:00
doktorka, diabetes, cukrovka, glukomer Foto:
Cukrovka sa vyliečiť nedá, ale niekoľkými zásadnými zmenami v životnom štýle, s poklesom telesnej hmotnosti a vybranou liečbou, je možné dosiahnuť také výsledky, aké má človek bez diabetu.
debata (4)

Potrebujú si osvojiť mnohé nové návyky. Diadiár „Prvý rok s cukrovkou“ ponúka jednoduché a praktické rady, ako sa zorientovať v problematike a ako spolupracovať pri liečbe s lekárom. Prinášame niektoré otázky a odpovede na tému diabetu s MUDr. Barborou Zobokovou.

Čo sa vás novodiagnostikovaní diabetici pýtajú najčastejšie?

Či sa dá cukrovka vyliečiť. Odpoveď znie, že cukrovka sa vyliečiť nedá, ale niekoľkými zásadnými zmenami v životnom štýle, s poklesom telesnej hmotnosti a vybranou liečbou, je možné dosiahnuť také výsledky, aké má človek bez diabetu. Cukrovka druhého typu je do veľkej miery dedičná, a to, či sa prejaví, súvisí s vekom a stupňom nadváhy. Cukrovka prvého typu je na autoimunitnom základe, keď telo zničí vlastné bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín. V tomto prípade diabetik potrebuje podávanie inzulínu.

A ďalej?

Druhou najčastejšou otázkou je, či už nikdy nebudú môcť jesť sladké. Diabetik môže jesť všetko, len musí vedieť kedy a koľko. Najdôležitejšie je spomaliť vstrebávanie cukru z tráviaceho traktu tak, aby po jedle nestúpla hladina cukru v krvi (glykémia) príliš rýchlo a vysoko, a to o maximálne 2–3 mmol/l. Dosiahneme to tým, že každé jedlo začneme tanierom zeleniny, ktorá obsahuje vlákninu, pridaním tuku (avokádo, olivový olej) alebo bielkoviny (vajce, tofu, chudé mäso). Jediný zákaz majú sladké a sladené nápoje, ale aj džús a smoothies, ktoré obsahujú extrémne množstvo cukru a kalórií v tekutej forme. Používajú sa jedine na liečbu nízkej hladiny cukru v krvi. Kľúčom je pochopiť svoje telo a vplyv rôznej stravy na hladinu glykémie. Diabetici, ktorí si podávajú inzulín k jedlu, sa musia naučiť, koľko jednotiek inzulínu im zabezpečí dobré hladiny cukru v krvi po jednotlivých jedlách s obsahom cukru.

hypoglykémia, hyperglykémia, diabetes, cukrovka, cukor Čítajte aj Desať trikov, ako si vyrovnať hladinu cukru v krvi

Čo všetko čitatelia nájdu v knihe Prvý rok s cukrovkou?

V úvode knihy je rýchlokurz diabetológie, ktorý zrozumiteľne a stručne vysvetľuje základné informácie o cukrovke, aké sú jej typy, príčiny, príznaky, komplikácie a liečba. Cieľom je uľahčiť pochopenie tejto choroby a poskytnúť podrobné inštrukcie, ako sa s ňou naučiť čo najlepšie žiť. Jadrom sú tipy pre zdravý životný štýl, racionálnu stravu a dôležitosť pohybovej aktivity. Obsahuje návod na správne meranie krvného cukru a aplikáciu inzulínu. Nechýbajú najnovšie technologické a terapeutické výdobytky. Druhá časť obsahuje motivačný diár pre uľahčenie vybudovania si mnohých nových návykov, ktoré sú nevyhnutné pre dobrú kontrolu cukrovky a prevenciu jej neskorých komplikácií v podobe vyššieho rizika srdcovo-cievnych ochorení, poškodenia očí, amputácie nohy či potreby dialýzy.

Diadiár Prvý rok s cukrovkou vám v tom môže byť... Foto: Slovart
diadiár, Prvý rok s cukrovkou, cukrovka, diabetes, kniha Diadiár Prvý rok s cukrovkou vám v tom môže byť veľmi nápomocný čerstvo diagnostikovaným diabetikom.

Kniha je zároveň aj diárom. Prečo je pre ľudí s diagnózou diabetu dôležitý? Čo všetko si doň môžu zaznačiť?

Ľudia s novodiagnos­tikovanou cukrovkou sú zahltení množstvom informácií. Sú pre nich ťažko uchopiteľné a navyše sa potrebujú s novou situáciou psychicky vyrovnať. Veľkým problémom sú aj zavádzajúce informácie na internete – je ťažké vedieť, ktoré zdroje sú dôveryhodné. Ambicióznym cieľom motivačného diára je previesť ľudí týmto náročným obdobím a pomôcť im vybudovať si nové zdravé návyky. Na každej dvojstrane je priestor na zapisovanie si najdôležitejších údajov počas každého dňa daného týždňa – hladiny cukru, úrovne pohybovej aktivity, počtu krokov, príjmu zeleniny, telesnej hmotnosti, obvodu pása či hodnoty krvného tlaku. Každý týždeň obsahuje zároveň miesto na prípadnú poznámku o aktuálnom zdravotnom stave a krátky tip na zdravý životný štýl. Raz za tri mesiace je vyhradený priestor na vyhodnotenie pokroku, miesto na výsledky krvných odberov a zamyslenie sa nad možnými rezervami pre zlepšenie.

Kniha obsahuje DIADIÁR rozdelený na 52 týždňov.... Foto: Slovart
diadiár, Prvý rok s cukrovkou, cukrovka, diabetes, kniha Kniha obsahuje DIADIÁR rozdelený na 52 týždňov. Výhodou diáru je, že nie je viazaný na konkrétny rok, takže kedykoľvek začnete, máte k dispozícii 365 dní na zaznamenávanie.

Je možné, aby človek s dobre kontrolovanou cukrovkou žil plnohodnotný život a dožil sa hoci dlhšieho veku v porovnaní s niekým bez cukrovky?

Jednoznačne áno. Boli by ste prekvapení, koľko úspešných ľudí v politike, športe či ktorejkoľvek oblasti verejného života trpí cukrovkou. Mnoho diabetikov prvého typu sú olympijskí víťazi, cukrovka ich totiž naučila sebadisciplíne, ktorá je potrebná u všetkých úspešných ľudí. Dobre spolupracujúci a uvedomelý diabetik určite žije plnohodnotný život. Termín diabetická diéta sa našťastie postupne vytráca. Napríklad, ja sa stravujem presne tak, ako by mal jesť človek s diabetom a v podstate každý, komu záleží na jeho zdraví. Nepijem sladké nápoje a každé jedlo začínam tanierom zeleniny. Ovocie a dezert si doprajem výnimočne, len na konci jedla, nikdy nie samostatne. Výstup cukru v krvi totiž poškodzuje stavebné aj funkčné bielkoviny (enzýmy) v tele aj u ľudí bez cukrovky. Je to vlastne ekvivalent starnutia. Odporúčam preto všetkým ľuďom vo svojom okolí, aby si zakúpili glukózový senzor, aby zistili, ako ich telo reaguje na konkrétne potraviny. Človek bez cukrovky, ktorý má zle kontrolovaný krvný tlak, nadváhu a vysokú hladinu krvných tukov, má oveľa vyššie riziko skorých srdcovo-cievnych komplikácií (infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda), než diabetik s dobre kontrolovanou cukrovkou, tlakom a cholesterolom.

Čo však môžeme robiť pre to, aby sme sa cukrovke vyhli?

V skratke je to pomerne jednoduché: treba sa hýbať – aspoň 7-tisíc krokov denne, udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť, jesť zeleninu pred každým jedlom a nefajčiť. Cukrovka prvého typu je na autoimunitnom podklade a vedomosti o jej prevencii sú zatiaľ veľmi slabé. Sú náznaky, že dojčenie, vitamín D a očkovanie proti TBC pôsobia ochranne. Spúšťačom býva často vírusová infekcia, hormonálne výkyvy či stres. Cukrovka druhého typu je dedičná. Ženy, ktorým bola počas gravidity diagnostikovaná tehotenská cukrovka, majú dôležitú informáciu, že pravdepodobne túto predispozíciu zdedili. Prevencia spočíva v dôslednom dodržiavaní zdravej telesnej hmotnosti. Keďže BMI index nemá vždy výpovednú hodnotu, lepším parametrom sa javí byť obvod pása, ktorý má byť maximálne polovica výšky. Vnútrobrušný – viscerálny tuk totiž vylučuje látky, ktoré pôsobia opačne ako inzulín. Diabetik, ktorý schudne jeden kilogram tuku vo forme úbytku jedného centimetra na obvode pása, to okamžite vidí v podobe zlepšenia hladiny cukru v krvi.

Nie každý, kto sa potáca a z dychu mu cítiť acetón, je opitý!
Video
Ako pomôcť diabetikovi s hypoglykémiou? / Zdroj: TV Pravda

Trendy v medicíne neustále napredujú. Sú nejaké nové a moderné prístupy v liečbe cukrovky, o ktorých by pacienti mali vedieť?

Miernou útechou pre novodiagnosti­kovaného cukrovkára je fakt, že ide o veľmi rozšírené civilizačné ochorenie. To v preklade znamená, že na tomto poli sa veľa investuje do výskumu a teda pokrok je často neporovnateľný s inými oblasťami medicíny. Ja osobne považujem v posledných rokoch za prelomové viaceré oblasti. Meranie cukru v krvi pomocou podkožných senzorov umožňuje okamžite vypozorovať, ako vplýva naša strava, pohyb a psychické rozpoloženie na hladinu cukru v krvi. Potom je oveľa jednoduchšie urobiť tie správne kroky na zmiernenie týchto výkyvov. V oblasti liečby sú to nové skupiny liekov, ktoré už nespôsobujú nebezpečný pokles cukru. Okrem vplyvu na diabetes chránia aj iné orgány, ako sú srdce a obličky, a čo je mimoriadne vítané, vedú aj k poklesu telesnej hmotnosti. Moderné ihly na aplikáciu inzulínu a meranie cukru sú takmer nebolestivé. A vďaka najmodernejším inzulínovým pumpám sme už len krôčik od tzv. uzatvoreného okruhu (inzulínová pumpa, inzulínový senzor a algoritmus), ktorý takmer plne nahradí pankreas.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravá výživa #diabetes #cukrovka #stravovanie #glykémia #hypoglykémia