Hľadáte kožného lekára? Nájsť ho je umenie, riešením je aj pomoc umelej inteligencie

Kožných ambulancií je na Slovensku čoraz menej, počet kožných ochorení pritom stúpa. Upozorňuje na to zdravotná poisťovňa Dôvera.

12.09.2023 14:40
psoriáza, lupa, ruky, koža, dermatológ, kožný... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Mnohé z kožných ambulancií prechádzajú na nezmluvný vzťah a ošetrujú svojich pacientov za priamu platbu alebo sa sústredia len na estetickú medicínu. Hoci podľa predstaviteľov poisťovne Dôvera nie je ohrozená naplnenosť verejnej minimálnej siete, dostupnosť kožnej ambulantnej starostlivosti hradenej zo zdravotných odvodov klesá. Problémom je tiež prirodzené starnutie lekárov, keď priemerný vek kožného lekára dosahuje 56 rokov.

„Len tretina našich poistencov navštívila za posledných päť rokov ambulanciu kožného lekára, problémom môže byť dostupnosť," uviedla projektová manažérka poisťovne Dôvera Beáta Saal. Aj v porovnaní so zahraničím predpokladá, že dostupnosť tejto zdravotnej starostlivosti sa bude naďalej zhoršovať. Upozorňuje na to, že stúpa počet pacientov s melanómom, zhubnými nádormi kože alebo inými kožnými ochoreniami. Domnieva sa, že mnohí si liečia svoje kožné problémy sami, prípadne zanedbajú prevenciu, čím sa potom ich liečba stáva zdĺhavou a náročnou.

Situáciu by podľa Beáty Saal mohla riešiť telemedicína. Ide o aplikáciu na diagnostiku kožných ochorení na diaľku AIP Derm. Pilotná spolupráca medzi spoločnosťou AIP Labs a poisťovňou Dôvera sa začala od mája do augusta tohto roka. Spoločnosť ponúka diagnostiku kožného problému z fotografie, ktorú si pacient sám vyhotoví svojím mobilným telefónom. V prvom kole kožný problém diagnostikuje umelá inteligencia a následne kožný lekár. Najneskôr do troch pracovných dní získa poistenec vyjadrenie od lekára, ktorý jeho zdravotný problém posúdi. V prípade potreby mu navrhne liečbu, predpíše recept alebo odporučí návštevu ambulancie. Ak poistenec nemá svojho kožného lekára alebo sa k nemu nevie dostať, pomôže mu kontaktné centrum poisťovne Dôvera. AIP Derm určí správnu diagnózu v 90 percentách prípadov.

Poisťovňa Dôvera sa rozhodla prejsť z pilotného projektu do plnohodnotného benefitu pre všetkých jej poistencov. „Zvýšili sme počet spolupracujúcich lekárov, ktorí budú vyhodnocovať kožné problémy tak, aby sme pokryli záujem poistencov z celého Slovenska," povedala Saal. Službu môžu poistenci Dôvery využívať bezplatne trikrát ročne.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #kožné ochorenia #kožný lekár #kožná ambulancia