Profesor Švihra: Každá štvrtá žena a každý desiaty muž má problém s únikom moču. Na začiatku problému sa však možno naučiť dôležitú vec

Každá štvrtá žena a každý desiaty muž má problém s únikom moču a ak sa dožijeme osemdesiatky, bude týmto problémom trpieť každý druhý z nás. Tvrdí to prof. MUDr. Ján ŠVIHRA, primár Urologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice v Martine.

25.09.2023 16:00
debata

Odvoláva sa aj na odhad našich demografov, ktorí predpovedajú nárast problému s inkontinenciou o ďalších 20 % do roku 2050. „Vzhľadom na to, že už dnes majú zdravotné poisťovne výdavky na inkontinenčné pomôcky v objeme 50 miliónov eur ročne, tak predpokladaný ďalší nárast je obrovský,“ hovorí odborník vo videu.

Vo videu pre „Ide o zdravie“ TV Pravda hovoríme o tom, ako tento problém riešiť, kedy by si mal inkontinenčné pomôcky hradiť pacient, a kedy by mal viac prispieť štát. Ministerstvo zdravotníctva SR navyše akreditovalo vzdelávacie aktivity pre fyzioterapeutky, ktoré dnes majú zastúpenie v každom regióne Slovenska a ich úlohou je naučiť pacientky správne vykonávať fyzioterapiu svalov panvového dna. Hradí to však poisťovňa a kde možno takéto fyzioterapeutky vlastne nájsť? Kedy je cvičebný režim úspešný? Akú úspešnosť má zavedenie suburetrálnej pásky? Viac vo videu.

Profesor Ján Švihra o problematike úniku moču
Video
Vo videu pre "Ide o zdravie" TV Pravda hovoríme o tom, ako tento problém riešiť, kedy by si mal inkontinenčné pomôcky hradiť pacient, a kedy by mal viac prispieť štát. / Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #urológ #samovoľný únik moču #inkontinencia #únik moču