Postihuje viac mužov, často sa vyhovárame, že sme ju zdedili a môže mať vplyv aj na ostatné orgány tela

Parodontitída može postihovať rôzne vekové skupiny, najčastejšie ale trápi dospelých a jej výskyt stúpa so zvyšujúcim sa vekom. Toto ochorenie častejšie postihuje mužov, hoci ženy naň môžu byť zvýšene náchylné v obdobiach s hormonálnymi výkyvmi, ako je menštruácia, tehotenstvo alebo menopauza.

19.11.2023 11:09
parodontitída, ďasno, zub, choroba, zápal Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Ale pretože hlavným dôvodom vzniku parodontitídy je zubný mikrobiálny povlak a kameň, hlavnú úlohu nezohráva vek či pohlavie, ale starostlivosť o chrup. „Všetko je to o našich prioritách,“ vysvetľuje hlavný lekár v zubnej klinike Dr. Martin Adam Slašťan.

Ak sú vaše ďasná opuchnuté, začervenané a počas čistenia zubov krvácajú, môže ísť o počiatočné štádium parodontitídy. Ak sa nelieči môžu sa vám zuby „roztancovať“ a dokonca môžete aj o ne prísť.

Stomatológ Ždiňák: Ako vytrhnúť zub?
Video
Ktoré zuby sa ťahajú najčastejšie a prečo? Prečo sa stomatológovia trhaniu zubov bránia? Ktorý zub je v rámci extrakcie (vytrhnutia) najkomplikovanejší a koľko to trvá? / Zdroj: TV Pravda

Nebezpečné baktérie

Zdravie ústnej dutiny je úzko spojené s našim celkovým zdravím. Neudržiavaný chrup a parodontitída môžu nepriaznivo ovplyvňovať srdcovocievne ochorenia, pľúcne ochorenia, reumatodinú artritídu či diabetes mellitus 2. typu. Môžu byť prepojené s vyšším rizikom spontánneho potratu.

Baktérie zo zubného povlaku sa dostávajú do krvného obehu, ktorým môžu putovať a infikovať aj orgány, ktoré sú od ústnej dutiny vzdialené a na prvý pohľad s ňou nijako nesúvisia, ako sú srdce, či obličky. „Rizikovou skupinou sú pacienti s kardiovasku­lárnymi ochoreniami, pacienti po operácii chlopní, tí, ktorí prekonali infarkt myokardu alebo pacienti so zníženou imunitou,“ uvádza príklad zubný lekár Adam Slašťan.

Máte to vo vlastných rukách

Do zubnej ambulancie posielajú pacientov aj všeobecní lekári alebo internisti v rámci predoperačného vyšetrenia. Cieľom je vylúčiť dentálnu ohniskovú infekciu, ktorá by mohla ohroziť úspešnosť plánovaného chirurgického zákroku, ako je transplantácia, operácia srdca či obličiek. Ústnu hygienu a starostlivosť o chrup by nemali zanedbávať ani tehotné a dojčiace ženy.

Zdravie ústnej dutiny máme vo vlastných rukách. Ak si správne čistíte zuby, navštevujete pravidelne zubného lekára a absolvujete aspoň dvakrát ročne profesionálnu dentálnu hygienu, môžete paradontitíde relatívne ľahko predísť. Ani vtedy, ak ochorenie prepukne, ešte nie je nič stratené a aj pokročilejšie štádium možno stabilizovať. Aj pri tomto ochorení však platí, že čím skôr sa na zubného lekára obrátite, tým je riešenie jednoduchšie a lacnejšie.

Genetiku do toho neťahajte

Aj vaši rodičia trpia parodontitídou? Tak s týmto vysvetlením u zubára radšej nezačínajte, ak nemáte úroveň ústnej hygieny na jednotku. Len v takom prípade prichádza do úvahy aj genetická predispozícia.

Experti sa zhodnú, že určité sklony k parodontitíde skutočne existujú. Pri agresívnych formách, ktoré postihujú aj mladšie vekové skupiny, môže aj menšie množstvo zubného povlaku viesť k zápalu tkaní okolo zuba a k rozvoju parodontitídy. Dôvodom je určitý spôsob poškodenia funkcie bielych krviniek. Istou predispozíciou sú aj ortodontické a morfologické anomálie (napríklad nepravidelné postavenie alebo tvar zubov), ktoré zhoršujú hygienické pomery.

Dedíme zlé návyky

To, čo tak radi nazývame dedičnosťou, je ale častokrát postoj rodičov k ústnej hygiene, ktorý si so sebou odnášame z domu do dospelosti. V niektorých rodinách sa dbá na ústnu hygienu a pravidelnú návštevu zubného lekára, v iných rodinách nie. Majú parodontitídu aj vaši príbuzní? Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa s vami podedili o nesprávne návyky a ochorenie je len ich následkom.

Určitú úlohu pri vzniku ochorenia zohráva aj mikrobiálne zloženie v ústnej dutine, ktoré má každý človek iné, preto terapia parodontitídy môže byť v niektorých prípadoch doplnená aj antibiotickou liečbou. Hlavnou príčinou parodontitídy však stále zostáva nedostatočná domáca starostlivosť a prítomnosť rizikových faktorov.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #parodontitída