Vakcína proti HPV je zadarmo pre deti do 15 rokov

S ľudským papilomavírusom (HPV) sa počas svojho života stretne až osem z desiatich ľudí. Zatiaľ čo v súčasnosti sa proti HPV vírusom môžu očkovať zadarmo len dievčatá a chlapci vo veku 12 rokov, od decembra budú môcť túto možnosť využiť aj tínedžeri vo veku 13 a 14 rokov.

28.11.2023 05:30
ockovanie Foto:
Prístup k očkovaniu zadarmo získa viac detí.
debata

Na infekciu HPV v súčasnosti neexistuje cielený liek, ide však o jediný rakovinotvorný vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia, a to očkovanie. Od decembra tohto roka budú zdravotné poisťovne plne hradiť vakcínu proti HPV viac deťom.

„Od 1. decembra tohto roka bude plne hradená vakcína Gardasil 9 deťom a mladým až do 15 rokov, čiastočne hradená bude poistencom do 15 rokov aj vakcína Cervarix,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Alena Krčová. Infekcia ľudským papilomavírusom sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavným stykom, ale aj dotykom alebo z matky na dieťa už počas pôrodu. Infekcia je nebezpečná práve v tom, že dlho nemusí mať žiadne príznaky a prejaviť sa môže aj o 15 rokov.

Ochorenie možno úplne eliminovať

Očkovanie proti HPV vírusu sa vykonáva v ambulancii pediatra a odporúča sa absolvovať ho vo veku, keď mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. „Spojením očkovania a prevencie vieme ochorenia spôsobené HPV v populácii takmer úplne eliminovať. Očkovať sa môžu deti od deviatich rokov života. Dôležité je vykonať očkovanie v období, keď je predpoklad, že deti ešte nie sú infikované HPV vírusom. Optimálne od 9. do 15. roku života, keď sú na dosiahnutie potrebnej imunity postačujúce dve dávky očkovania,“ vysvetľuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová. Očkovať by sa mali podľa nej nielen dievčatá, ale aj chlapci.

Hoci väčšina typov vírusu HPV nespôsobuje ľuďom žiadne problémy, pri nedostatočnej imunite môžu niektoré vyústiť do veľmi vážnych ochorení ako rakovina krčka maternice, konečníka, penisu, hrtana mandlí či jazyka. Infekcia býva najčastejšie diagnostikovaná u ľudí vo veku 18 až 25 rokov. Záujem o očkovanie proti HPV sa však podľa dát VšZP za posledné roky zvyšuje. Za obdobie od mája minulého roka až júla tohto roka VšZP spolu preplatila 19 845 balení vakcín Gardasil 9 a Cervarix proti HPV deťom, ktoré dovŕšili 12 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #HPV #očkovanie detí #HPV vírus