Bežné infekcie budú čoskoro neliečiteľné

Odolnosť baktérií voči antibiotikám je stále väčším problémom, môže sa stať, že už v blízkej dobe sa bežné infekčné ochorenia nebudú dať vyliečiť.

28.11.2023 10:54
Antibiotiká Foto:
Antibiotiká strácajú účinnosť.
debata (13)

Baktérie nadobúdajú voči antibiotikám odolnosť rýchlejšie, ako sa môžu vyvinúť nové lieky. Ľudia sa podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa nemôžu spoliehať na to, že nefungujúce lieky jednoducho nahradíme inými. „Vývoj nových antibiotík nie je taký rýchly ako tempo, akým baktérie nadobúdajú odolnosť voči používaným liekom. Výsledkom môže byť, že aj úplne bežné infekcie budú už čoskoro opäť neliečiteľné a rizikom sa môžu stať aj bežné chirurgické zákroky, poranenia či úrazy,“ uviedol.

Pripomenul, že používaním antibiotík iba v opodstatnených prípadoch všetci dokážu prispieť k tomu, aby tieto cenné lieky fungovali a zachraňovali životy čo najdlhšie. Antibiotikami sa liečia mnohé bežné i závažné infekcie a ak baktérie nereagujú na liečbu, infekcie sa u pacientov stávajú dlhotrvajúce alebo neliečiteľné.

Ak klesne spotreba liekov, odolnosť baktérií sa zníži

Negatívne trendy vo svete aj na Slovensku sledujeme najmä v prípade enterobaktérií odolných voči antibiotikám poslednej voľby, ako je napríklad Klebsiella pneumoniae. „Môže spôsobiť rôzne ochorenia najmä u oslabených pacientov. Naopak, priaznivejšie sa situácia ukazuje v prípade zlatého stafylokoka odolného voči penicilínovým antibiotikám,“ priblížil Martin Sojka z Národného referenčného centra pre sledovanie rezistencie mikroorganizmov na antibiotiká Úradu verejného zdravotníctva (ÚZV) SR.

Odolnosť voči antibiotikám je podľa jeho slov prirodzenou vlastnosťou niektorých mikroorganizmov. „Dôsledkom takto získanej odolnosti voči antibiotikám je, že baktérie sa v tele množia aj napriek liečbe, infekcie sú ťažšie liečiteľné a aj pacient ich môže v niektorých prípadoch ľahšie šíriť,“ vysvetlil Martin Sojka. Zdôraznil, že významným faktorom, ktorý k vzniku rezistencie prispieva, je nesprávne používanie a nadužívanie antibakteriálnych liečiv. „Ak znížime spotrebu antibiotík a budeme ich užívať naozaj iba v opodstatnených prípadoch, populácia baktérií sa začne odolnosti voči antibiotikám postupne zbavovať, lebo ju nebude potrebovať," objasnil Martin Sojka.

Antibiotiká sú účinné proti baktériám, nie vírusom, a nemali by sa preto užívať na vírusové ochorenia, upozornil Ivan Bakoss z odboru imunizácie ÚVZ SR. Zdôraznil, že netreba žiadať o antibiotiká, ak ich lekár nenavrhuje, a liečbu antibiotikami je dôležité dodržiavať podľa pokynov. Júlia Adamčíková z odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR pripomenula, že pravidelné očkovanie taktiež môže pomôcť udržať antibiotiká účinné, a tým predchádzať infekciám, ktoré by inak vyžadovali antibiotiká.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #antibiotiká #stafylokok #prírodné antibiotiká