Robot odstránil mladučkej pacientke črevo i konečník

V Martine urobili pomocou robotického systému unikátnu operáciu, ktorá zásadne pomohla 17-ročnej pacientke.

01.12.2023 09:23
operácia Foto:
debata

V Centre robotickej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) operovali 17-ročnú pacientku s vrodenou polypózou čreva. Pomocou robotického systému Da Vinci Xi jej odstránili celé hrubé črevo aj konečník a tenké črevo našili priamo na análny kanál. Nemocnica robila takzvanú proktokolektómiu u detského pacienta na robotickom systéme ako prvá nemocnica krajín V4.

„Ochorenie pacientky vyžadovalo náročný operačný výkon, ktorý je výhodné spraviť roboticky. Operuje sa v ťažko prístupných oblastiach, kde robotický systém operatérovi ponúka výhodu prehľadného operačného poľa a bezpečného operovania,“ povedal námestník pre chirurgické disciplíny UNM Dalibor Murgaš.

Polypózou čreva je genetické ochorenie s tvorbou polypov hrubého čreva. Tie sú rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva. Keď ich je veľa, alebo biopsia zachytí zmeny sliznice, odstráni sa celé hrubé črevo a konečník.

„Pri operácii sa odstraňovalo celé hrubé črevo a konečník, namiesto konečníka sa vytvoril rezervoár z tenkého čreva. Obrovským benefitom pre pacienta je pri robotickej operácii oveľa rýchlejšia rekonvalescencia po výkone,“ uviedol expert na robotickú chirurgiu UNM Marek Adámik.

Lekári UNM operovali systémom Da Vinci už viac ako 100 pacientov. Aktuálne na robotickom systéme operujú chirurgovia, gynekológovia a urológovia. „Do budúcna plánujeme pridať aj ďalšie pracoviská a vo väčšej miere ho chceme využívať práve pri detských pacientoch, napríklad pri detskej chirurgii alebo detskej urológii,“ doplnil Dalibor Murgaš.

debata chyba
Viac na túto tému: #konečník #hrubé črevo #črevo #tenké črevo #rakovina hrubého čreva a konečníka