Doplnky z lekárne na akútnu infekciu močových ciest nestačia

Voľnopredajné prípravky majú zmysel najmä v prípade chronických problémov ako doplnok liečby.

07.12.2023 05:30
zápal, močové cesty Foto:
Pod infekcie močových ciest sa podpisuje aj počasie.
debata

Pod zdravotné problémy s močovými cestami a močovým mechúrom sa môže podpísať náhle ochladenie, nepredvídateľné počasie alebo nevhodné oblečenie. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

Najčastejším pôvodcom infekcií močových ciest je baktéria E.coli. „Tá prirodzene osídľuje oblasť hrubého čreva a vplyvom nedostatočného pitného režimu, oslabenia imunity, prítomnosti močových kameňov a u mužov najmä zväčšenou prostatou sa následne usádza a množí v močových cestách a spôsobuje tak klinické ťažkosti v zmysle zápalových ochorení," uviedla Viola Filipovičová.

Do veku 50 rokov sa zápal podľa nej častejšie vyskytuje u žien v dôsledku anatomického usporiadania a tesného kontaktu močovej trubice, pošvy a konečníka. Po 50. roku sa, naopak, infekcie vyskytujú častejšie u mužov, najmä v dôsledku zväčšenia prostaty. „Po 60. roku sa výskyt u mužov a žien vyrovnáva. U detí sa najčastejšie stretávame s infekciami u mladých chlapcov, a to najmä pri komplikujúcich faktoroch, akými sú synechie (zlepenie) predkožky alebo fimóza (zúženie predkožky)," doplnila odborníčka.

Zápal močových ciest odporúča urologička liečiť u svojho obvodného lekára alebo pediatra. Každý zápal je pritom nutné overiť kultivačným nálezom vzorky moču. Následne je potrebné zvážiť vyšetrenie v urologickej ambulancii.

„Voľnopredajné liečivá sú cenné najmä pri výskyte recidivujúcich infekcií močových ciest ako doplnok liečby, pri už rozvinutom bakteriálnom ochorení je však často potrebná návšteva lekára," vysvetlila urologička.

Zápal môže prejsť na obličky

Najobávanejšou komplikáciou zápalu močového mechúra je jeho vzostupné šírenie a následný rozvoj zápalu obličiek, ktorý pri neadekvátnej liečbe vedie k septickému stavu (ľudovo otrava krvi) s možným rozvojom multiorgánového zlyhania.

Infekcie močových ciest sa objavujú u približne troch až piatich percentách mladšej populácie a u desiatich až 30 percentách staršej populácie. U detí je potrebné dbať na prevenciu tohto typu ochorení už v skorom veku. „Pri dvoch infekciách močových ciest u chlapcov a jednej u mladých dievčat je nutné urologické vyšetrenie s cieľom vylúčenia možných vrodených vád ovplyvňujúcich močový systém. Dôkladné vyšetrenie určí ďalší postup liečby a prevenciu infekcií," priblížila Viola Filipovičová.

Úloha rodiča podľa nej spočíva najmä v dodržiavaní režimových opatrení, a to dostatočný pitný režim, pravidelné vyprázdňovanie, dôsledná hygiena a racionálne vyvážená strava.

debata chyba
Viac na túto tému: #močové cesty #močový mechúr