Viete, čo je snežná slepota? Dávajte si pozor, aby vás neohrozila

Oči sú v zime na horách vystavené až stonásobne silnejšiemu UV žiareniu ako počas letného dňa. Jeho intenzita sa násobí odrazom od snehu. Nebezpečné žiarenie môže spôsobiť až snežnú slepotu.

10.12.2023 07:00
lyžovanie, lyžiarske okuliare, sneh, hory Foto:
Oči si treba na horách chrániť.
debata (1)

Tešíte sa už na lyžovačku alebo si chcete vo Vysokých Tatrách či Malej Fatre užiť jedinečnú zimnú turistiku? Aby sa pobyt vydaril, nesmiete zabudnúť na ochranu zraku.

„V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla. Môže dokonca spôsobiť až dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ upozorňuje optometristka Katarína Bašnáková.

„Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly, centra najostrejšieho ľudského videnia,“ dodáva.

Snežná slepota je akútne poškodenie očnej rohovky silným UV žiarením. Prejavuje sa najskôr pocitom cudzieho telesa v oku, potom sa pridá silná bolesť oka, ktoré napokon práve pre bolesť nejde otvoriť, viečka sú kŕčovito zatvorené. Nejde teda o skutočnú slepotu, „len“ o nemožnosť otvoriť oči.

Snežná slepota neprichádza hneď na zjazdovke či na zimnej prechádzke, ale tri až šesť hodín po pobyte vonku. Postihnutého dokáže poriadne vystrašiť, zo všetkého najdôležitejšie je upokojiť ho a predovšetkým mu zabrániť, aby si oči trel. Stav sa zvyčajne upraví sám od seba za krátku dobu. Poškodené tkanivo rohovky sa samo uzdraví, niekedy však treba podať lieky proti bolesti.

Bez slnečných okuliarov to nepôjde

Nosiť v zime na horách slnečné okuliare je rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, ako v júli pri Jadranskom mori. Nutnosťou sú nielen pre lyžiarov, ale i nelyžiarov, ktorí sa „len“ vyberú užiť si krásy zimnej prírody vo vyšších nadmorských výškach. Ako si vybrať kvalitné okuliare?

„Dôležité je zapamätať si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje stopercentný systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike. Pri výbere je tiež dôležitá správna priepustnosť svetla slnečných skiel. Siahnite po kategórii 4. Ide o veľmi tmavý filter, vhodný k moru a do hôr. Blokuje 92 – 97 percent žiarenia. Pozor však, tieto okuliare za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií,“ odporúča primár Očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči.

Slnečné okuliare sú dôležité aj pre ľudí, ktoré nosia kontaktné šošovky. Podľa optometristov nie všetky druhy kontaktných šošoviek poskytujú dostatočnú UV ochranu. Len niektorí výrobcovia dokážu preukázať viac ako 98-percentné blokovanie UVB a 85-percentné blokovanie UVA žiarenia.

Máte správne nastavené dioptrie?

Ak nosíte okuliare a neboli ste už niekoľko rokov na prehliadke u očného lekára, pred lyžovačkou či pobytom na horách je ten najlepší čas. Je možné, že dioptrie, ktoré vám predpísali, už nezodpovedajú realite a potrebovali by upraviť. Nesprávna korekcia očnej chyby môže na zjazdovke urobiť veľké problémy.

„Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny ,a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ uvádza primár.

Lekár tiež upozorňuje, že aj najlepšie upravené zjazdovky zaskočia bubnami a nerovnosťami. „S nedostatočne skorigovanými očami môže profesionálny aj rekreačný lyžiar na zjazdovke ohroziť nielen seba, ale aj ostatných. Najhoršie je to na svahoch popoludní po tretej, to je jedna nerovnosť za druhou,“ konštatuje.

Šošovky? Áno, ale opatrne

Šošovky sú obľúbenou alternatívou okuliarov, avšak v zime na horách môžu urobiť viac škody ako úžitku. V chladnom počasí sa očiam nedostáva toľko kyslíka, koľko by potrebovali. V mraze a vetre rohovka podľa odborníka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto výraznejšie vnímame pocit dráždenia. „So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú,“ vysvetľuje lekár.

Prechodom do interiéru problémy skončiť nemusia. Očný chirurg neodporúča so šošovkami navštíviť po lyžovačke saunu či wellness centrum. „Sú plné mikroorganizmov, ktoré sa môžu práve vďaka používaniu šošoviek dostať do oka a spôsobiť nepríjemné problémy,“ dodáva.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #okuliare #lyžovačka #kontaktné šošovky #dioptrické okuliare