Tento zradný druh rakoviny nemusí mať príznaky, ani keď má chorý metastázy

Napriek tomu, že sa rakovina hrubého čreva vyvíja päť až desať rokov, pacienti prichádzajú neskoro, v pokročilých štádiách. Upozorňuje na to chirurg z popradskej nemocnice Tomáš Francisty. Hoci diagnóza môže mať aj genetický základ, v drvivej väčšine ju podľa neho ovplyvňuje spôsob života a najmä naše stravovanie.

12.12.2023 16:00
lekarka  lekar Foto:
Rakovina hrubého čreva sa vyvíja dlho, no často sa zachytí neskoro.
debata

Významným klinickým príznakom ochorenia je pritom najmä krv v stolici. „Rakovina hrubého čreva je zradná, pretože ani pacienti s už vzniknutými metastázami nemusia mať žiadne klinické príznaky. Ak sa aj vyskytujú, ide najčastejšie o bolesti brucha, krv v stolici, chudnutie, pocit netrávenia, hnačky a príznaky chudokrvnosti," ozrejmil Tomáš Francisty.

Dlhodobé ťažkosti, ktoré pacient ignoroval, môžu podľa neho viesť k vzniku náhlej brušnej príhody, ktorá pacienta ohrozuje na živote. Ide o stav, kedy nádor spôsobí nepriechodnosť čreva, alebo začne pacient masívne krvácať a je ohrozený stratou krvi. Nádor tiež môže prasknúť a tak dôjde k vyliatiu stolice do brucha. „Spomeniem aj tretiu skupinu pacientov, u ktorých je rakovina diagnostikovaná v bezpríznakovom štádiu, pomocou skríningového vyšetrenia alebo náhodne,“ dodal chirurg.

„Najlepšie je chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, a to každé dva roky. Ak sa nádor prejaví, môže byť už rakovina rozvinutá v pokročilom štádiu. Ľudia často zanedbávajú prvé príznaky, ktorými je najmä bolesť brucha spojená s prítomnosťou krvi v stolici. Pripisujú t hemoroidom," ozrejmil Tomáš Francisty.

Prítomnosť krvi v stolici je podľa neho významným klinickým príznakom a v takom prípade by mal pacient ihneď navštíviť svojho obvodného lekára. „Vyskytuje sa aj pri iných ochoreniach, neznamená teda hneď prítomnosť rakoviny. Keďže však patríme ku krajinám s najväčším výskytom rakoviny hrubého čreva na svete, nie je čas otáľať,“ uzatvára popradský chirurg.

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina hrubého čreva #rakovina konečníka #rakovina hrubého čreva a konečníka