Covid má oveľa závažnejšie následky ako chrípka, hoci... ani tá nie je bez viny

Ľudia hospitalizovaní s chrípkou môžu trpieť dlhodobými zdravotnými problémami, ktoré postihujú najmä pľúca a dýchacie cesty. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej v časopise The Lancet Infectious Diseases.

16.12.2023 16:00
covid Foto:
Covid je vážnejší ako chrípka.
debata

Štúdia porovnala covidové a chrípkové vírusy. Podľa nej mali pacienti počas 18 mesiacov po hospitalizácii s jedným alebo druhým ochorením zvýšené riziko smrti, opätovnej hospitalizácie a zdravotných problémov. Najvyššia miera rizika hrozila najmenej 30 dní od prvotnej nákazy.

„Zaujímalo nás, či a do akej miery trpia pacienti s chrípkou dlhodobými zdravotnými problémami,“ uvádza klinický epidemiológ Ziyad Al-Aly z Washingtonovej univerzity. „Najväčším prekvapením bolo zistenie, že dlhodobé zdravotné problémy prevažujú nad problémami v akútnej fáze nákazy. Dlhý covid je výrazne vážnejší problém ako covid a dlhá chrípka je výrazne vážnejší problém ako chrípka,“ dodáva odborník.

Podľa štúdie je riziko úmrtia, hospitalizácie a zdravotných problémov výrazne vyššie u pacientov s covidom. „Jedinou výnimkou je pri chrípke vyššia miera ohrozenia pľúcneho systému," uvádza Ziyad Al-Aly. Podľa neho sa tým ukazuje, že vírus chrípky je v skutočnosti výrazne viac špecializovaný na dýchací systém, ako sa doteraz predpokladalo.

Koronavírus je agresívnejší a menej „vyberavý“, pričom môže napadnúť hociktorý telesný orgán a spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy napríklad v srdci, mozgu, obličkách či inde v tele.

„Predstava, že covid alebo chrípka sú výhradne akútne ochorenia, ignoruje ich dlhodobé účinky na ľudské zdravie," zdôraznil lekár. „Pred pandémiou sme sa z väčšiny vírusových infekcií zvykli vysmievať a považovali sme ich vlastne za nedôležité, človek je pár dní chorý a potom to prejde. Teraz zisťujeme, že to tak nie je u každého. Niektorí ľudia skončia s vážnymi dlhodobými zdravotnými problémami. Musíme prestať bagatelizovať vírusové infekcie a pochopiť, že sú dôležitým faktorom spôsobujúcim chronické ochorenia," uzavrel Ziyad Al-Aly.

debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #vírusová infekcia #Covid-19 #vírusová nálož