V domácej liečbe angíny urobí vynikajúcu službu aj táto milovaná pochúťka

Domáca liečba angíny zahŕňa dostatočný príjem tekutín, zvlhčovanie vzduchu a veľa oddychu.

19.12.2023 11:00
dýchacie cesty, hrdlo, chrípka, angína,... Foto:
Angína je nepríjemná najmä pre deti.
debata

„V prípade vírusového pôvodu si vystačíme so symptomatickou liečbou, čiže nasadiť zvýšený prísun vitamínu C, pastilky a kloktadlá na dezinfekciu hrdla a ústnej dutiny, antipyretiká, teda lieky znižujúce teplotu, a analgetiká, lieky proti bolesti. Pri vysokých teplotách sa odporúčajú vlažné sprchy," radí farmaceutka Jana Dubajová zo žilinskej lekárne Dr. Max. V prípade bakteriálneho pôvodu angíny už treba užívať antibiotiká.

Zo stravy sa odporúčajú vylúčiť mliečne bielkoviny, pretože podporujú tvorbu hlienu a hnisu. Najlepšie je prijímať najmä kašovitú stravu, ktorá nespôsobuje bolesť pri prehĺtaní. Farmaceutka vysvetlila, že cmúľanie ľadu alebo lízanie zmrzliny, pričom sú vhodné ovocné drene a nie smotanové verzie, má chladivý efekt na zapálené tkanivá, znižuje opuch v hrdle a zmierňuje bolestivé signály vysielané nervovými zakončeniami. Ide však iba o krátkodobý efekt.

S angínou treba navštíviť ambulanciu lekára v prípade, ak horúčka nad 38 stupňov Celzia tretí deň neklesá alebo je vyššia ako 39,5 stupňa počas 24 hodín a neklesá ani po podaní liekov. Tiež, ak výrazná bolesť v hrdle spôsobuje napríklad problémy s rozprávaním, prehĺtaním či otvorením úst, ak sú problémy s dýchaním a stuhnutým krkom, ak je v slinách alebo hliene krv alebo sa bolesť v hrdle často opakuje.

Angína sa najčastejšie vyskytuje u malých a dospievajúcich detí. Ide o zápalové ochorenie lymfatického tkaniva hltana, postihuje najmä podnebné mandle, nosohltanovú a jazykovú mandľu. „Ochorenie sa väčšinou začína horúčkou a vracaním, prehlbuje sa dehydratácia organizmu, sucho v hrdle dráždi na kašeľ. Deti sú mrzuté, nespokojné a plačlivé. Vysoké horúčky s triaškou spôsobujú nadmerné potenie, slabosť a únavu," priblížila Jana Dubajová. Doplnila, že u dospelých má angína miernejšie prejavy, celkové príznaky sú menej výrazné, často prebieha bez teploty. Lokálne príznaky sú rovnaké ako u detí. Príznakom angíny je bolesť hrdla a biely povlak na krčných mandliach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #angína #Covid-19