Rádiologička Zuzana Behúnová: „Mamografia nespôsobuje rakovinu, žiarenie je veľmi nízke a stlačenie prsníkov trvá pár sekúnd“

Na sociálnych sieťach viacerých krajín sa prednedávnom začal šíriť príspevok, ktorý varoval pred mamografiou a označoval ju ako „najväčší organizovaný zločin proti ženám“, ktorý vyrába nové a nové onkologicky choré ženy, z ktorých potom profitujú farmaceutické firmy. Zuzana Behúnová, rádiologička z nitrianskeho diagnostického centra Jessenius a konzultantka Národného onkologického inštitútu pre mamografický skríning, v rozhovore vyvracia najčastejšie mýty a hoaxy. „Mamografia je bezpečná a zachraňuje životy,“ odkazuje ženám.

22.12.2023 11:00
Mamograficke vysetrenie Foto:
Mamografické vyšetrenie na rádiológii.
debata

Aké najčastejšie hoaxy sa spájajú s mamografickým vyšetrením prsníkov?

Mamografia patrí medzi najkontroverznejšie medicínske témy v laickej populácii. Medzi najčastejšie mýty patrí, že mamografia žiarením spôsobuje rakovinu, alebo že stlačenie prsníka spôsobuje jej rozšírenie. Dosť často sa už roky spomína aj mýtus, že Švajčiarsko zrušilo mamografický skríning. Naraziť možno aj na tvrdenia, že veľká časť diagnóz rakoviny je nesprávna.

Ktorý z hoaxov považujete za ten vôbec najnebezpečnejší, ktorý môže ženy dokonca odradiť od absolvovania prevencie?

Myslím, že najčastejšie sa ženy obávajú žiarenia alebo bolestivosti pri snímkovaní. Prečo žiarenie pri mamografii nespôsobuje u žien rakovinu prsníkov? Pri mamografii sa používa röntgenové žiarenie, pričom aplikovaná dávka žiarenia je veľmi nízka (tvorcovia hoaxov nesprávne hovoria o rádioaktívnom žiarení – pozn. red.). Podobnú dávku obdržíme za niekoľko mesiacov z prírodného žiarenia alebo pri jednej ceste lietadlom z Európy do Ameriky. Oveľa vyššiu dávku dostanú prsníky napríklad pri CT vyšetrení hrudníka.

Čo je však dôležitejšie a na čo sa väčšinou zabúda, je porovnanie rizík vykonania nejakého kroku (napríklad vyšetrenia alebo liečby) s rizikami jeho nevykonania. V priemere každá siedma až desiata žena v priebehu svojho života ochorie na rakovinu prsníka. V krajinách s fungujúcim mamografickým skríningom poklesla úmrnosť na rakovinu prsníka o cca 30 až 40 percent. Pravdepodobnosť záchrany života ženy včasným záchytom rakoviny pri mamografickom skríningu je aspoň stokrát vyššia než pravdepodobnosť choroby spôsobenej žiarením. Chodiť pravidelne na skríningovú mamografiu je teda podstatne bezpečnejšie, než na ňu nechodiť.

Ukážeme vám mamografiu! Pozrite sa, ako vyzerá najspoľahlivejšie vyšetrenie prsníkov!
Video
Prečo je stlačenie prsníka pri mamografii dôležité? Je to bolestivé? Ženy sa zbytočne boja žiarenia pri tomto vyšetrení! Hovoria rádiologičky z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. / Zdroj: TV Pravda

Hoaxové informácie o mamografii ďalej hovoria, že až 50 či dokonca 60 percent výsledkov je nesprávnych, falošne pozitívnych. Mamografia má doslova vyrábať onkologické pacientky, z ktorých potom bohatne farmaceutický priemysel. Čo hovoria údaje, ktoré máte k dispozícii?

Je bežné, že v menšej časti skríningových vyšetrení je indikované doplňujúce vyšetrenie, najčastejšie ultrazvuk. Toto sa však rozhodne nedá nazvať nesprávnym výsledkom, pretože ešte zďaleka nejde o postavenie diagnózy rakoviny, len rozšírenie prvotného vyšetrenia. Vo väčšine prípadov sa podozrivé zmeny nepreukážu a výsledný záver vyšetrenia je negatívny.

Diagnóza rakoviny môže byť stanovená jedine patológom až na základe odberu vzorky tkaniva z podozrivého ložiska a jeho vyšetrenia pod mikroskopom. Takže určite nie je pravda, že by mamografia „vyrábala“ onkologické pacientky zo žien, ktoré rakovinu v skutočnosti nemajú. Mamografia len vyhľadáva podozrivé zmeny, ktoré je nutné podrobiť ďalšiemu dovyšetreniu na rozlíšenie, či ide alebo nejde o rakovinu. (Bližšie informácie o tomto hoxe nájdete tu.) Nebolo by dobré do tejto sekcie dať link aj na tú AFP, kde presne vysvetľujú, z čoho vlastne vznikol hoax s 50–60%?

Mamografický skríning zachytáva väčšinu prípadov vo včasnom štádiu, keď je liečba menej agresívna aj podstatne lacnejšia, väčšina v skríningu zachytených prípadov totiž nepotrebuje chemoterapiu či obdobnú veľmi drahú farmakologickú liečbu. Naopak u žien, ktoré na mamografiu nechodia a rakovinu dostanú, je vyššia pravdepodobnosť, že kvôli pokročilejšiemu štádiu choroby bude potrebná dlhá a drahá onkologická liečba.

Mamografia má vraj viesť k rozšíreniu už existujúcej rakoviny ďalej do tela, a to v dôsledku silného stlačenia prsníkov.

Čo sa týka kompresie (stlačenia) prsníkov počas vyšetrenia, trvá v zásade niekoľko sekúnd. V závislosti od individuálnej citlivosti prsníkov môže byť pre niektoré ženy nepríjemná, určite však nie nebezpečná. Prsníky sú v každodennom živote vystavené aj väčšej mechanickej záťaži. Okrem toho dostatočné stlačenie prsníka zlepší jeho prehľadnosť a šancu na záchyt podozrivých zmien a zároveň vďaka menšej hrúbke stlačeného prsníka znižuje potrebnú dávku aplikovaného žiarenia.

Pozorujete, že by sa ženy v poslednom čase práve pod vplyvom hoaxov viac zverovali so svojím strachom z mamografie?

S odmietaním mamografie kvôli hoaxom sa stretávame roky, osobne nemám pocit, že by toho aktuálne bolo nejako viac než napríklad pred piatimi desiatimi rokmi. Časť žien, ktoré k nám prídu s tým, že nechcú mamografiu, po našom vysvetlení pre a proti zmení názor a nechá sa mamograficky vyšetriť. Niekedy naozaj stačí správna odborná informácia.

Aké prínosy má mamografické vyšetrenie pre zdravie slovenských žien?

Ak ho budú pravidelne absolvovať, tak môže priniesť tie isté benefity ako v krajinách, kde už na rozdiel od SR mamografický skríning úspešne beží celé desaťročia. Teda pokles úmrtnosti na rakovinu prsníka, menej agresívna liečba (napríklad väčšina včasne zachytených prípadov nepotrebuje chemoterapiu a dovoľuje zachovať prsník) či návrat do bežného života po liečbe. Treba zopakovať, že ide o najčastejší typ rakoviny u žien. A na rozdiel od väčšiny iných druhov rakoviny u nej máme tú výhodu, že väčšina prípadov sa dá dobre zistiť jednoduchým mamografickým vyšetrení ešte skôr, než sa prejaví a včas zachytené prípady sú veľmi dobre liečiteľné.

Zistite viac

Lekárka Zuzana Behúnová upozorňuje na niekoľko stránok, ktoré poskytujú podrobnejšie informácie o mamografickom vyšetrení. Hoaxy spojené s týmto vyšetrením rozoberá agentúra AFP tu. Ďalšie užitočné fakty možno nájsť na tomtotomto odkaze.

Ďalšie informácie: https://mamograf.sk/mamografia/, http://www.ruzovastuzka.sk/https://www.onkokontrola.sk/

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mamograf #mamografia