Doc. Huorka: Aké výhody má DNA test pri vyhľadávaní prípadov kolorektálneho karcinómu?

Na Slovensku týždenne 32 ľudí zomrie na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Aj keď nie sú k dispozícii najčerstvejšie a presné onkologické štatistiky, v smutnom rebríčku sa pohybujeme niekde na prvých priečkach.

15.01.2024 06:00
hrubé črevo, rakovina hrubého čreva Foto:
Multicieľový neinvazívny DNA test s 92-percentnou presnosťou odhalí priamo karcinóm a je tiež vysoko citlivý aj na záchyt predrakovinových stavov.
debata (1)

Pritom rakovina hrubého čreva a konečníka je preventabilná rakovina, ktorá má až 90-percentnú vyliečiteľnosť, ak sa zachytí v počiatočných štádiách," konštatuje hlavný odborník pre gastroenterológiu MUDr. Martin Huorka.

Na Slovensku sa v rámci systematickej prevencie rakoviny hrubého čreva vykonáva štátom riadený skríning. Je to vlastne vyhľadávanie, pokus o včasné odhalenie ochorenia v jeho bezpríznakovom štádiu.

V SR už nejaký čas máme inovatívne a vysoko presné skríningové vyšetrenie na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka. Ide o DNA test s názvom Colotect a robí sa tiež zo stolice odobratej doma. Na rozdiel od testu na okultné krvácanie do stolice, Colotect odhalí priamo prítomnosť už aj predrakovinového štádia nádorového ochorenia hrubého čreva a konečníka, a to nezávisle od výskytu krvi v stolici.

Viac vo videu s hlavným odborníkom pre gastroenterológiu MZ SR doc. MUDr. Martinom Huorkom:

Smrtiaci druh rakoviny odhalí DNA test
Video
Hlavný odborník pre gastroenterológiu MUDr. Martin Huorka: „Včasný záchyt tohto ochorenia zachraňuje životy a je pre systém oveľa lacnejší ako liečba pokročilej choroby.“ / Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina hrubého čreva #gastroenterológ #kolorektálny karcinóm #DNA test