„Dnes by mala Klárka 28. narodeniny. Všetko, o čom sa dá hovoriť, možno zvládnuť. Sebaovládanie je moc, ale tá pravá moc je odpustiť životu. Je zázrak, že osud jedného malého dievčatka dokázal pohnúť srdcom toľkých ľudí… až dodnes. A preto vďaka vám všetkým, ktorí jej odkazu venujete hoci len myšlienku,“ zaspomínala si na svoje milované dieťa osudom ťažko skúšaná žena.
Okrem Klárky a najmladšieho syna Josefa je Vendula Pizingerová ešte matkou osemnásťročného Jakuba, ktorého má práve z manželstva s autorom hudby k takým hitom, ako sú Lady Carneval, Do věží alebo Stín katedrál. Zložil aj hudbu k obľúbenému detskému seriálu Včielka Maja. Jakub sa narodil päť rokov po smrti Klárky, avšak keď mal len dva roky, jeho otec sa rozhodol siahnuť si na život, zastrelil sa v záhrade vlastnej vily v Jevanoch pri Prahe.
Po smrti dcérky založila Vendula Pizingerová významnú charitatívnu organizáciu Nadačný fond Kvapka nádeje, ktorý pomáha práve deťom s leukémiou, ale i s ostatnými onkologickými ochoreniami a v poslednom čase aj s psychickými ťažkosťami. „Sľúbila som Klárke, že budem pomáhať chorým deťom, ako sa len bude dať. Vôbec som netušila, že to zhltne celý môj profesijný život, a to je predsa úžasné," nechala sa počuť pred časom. „Určite mi veľmi chýba jej poradný hlas a múdrosť, ktorú si v sebe niesla už ako dieťa,“ vraví o blonďavom dievčatku, ktoré do vienka dostalo tak krátky život.
Väčšina detí sa vylieči
Leukémia u detí už našťastie nie je takým strašiakom, ako bola ešte pred niekoľkými desiatkami rokov, keď na ňu zomierali prakticky všetky choré deti. V počiatkoch liečby bola šanca na uzdravenie len tri percentá.
Možnosti liečby časom veľmi pokročili, aj na Slovensku sa používajú medzinárodne uznávané štandardy a dnešné slovenské štatistiky udávajú, že vyliečenia sa dočká až 80 percent malých pacientov, teda štyria z piatich. Leukémia je pritom najčastejšou detskou rakovinou, objavuje sa najmä vo veku dvoch až piatich rokov, kedy je vrchol výskytu, a potom v adolescentnom veku. Na Slovensku dnes postihuje ročne okolo 40 detí.
Diagnostikuje sa z krvi, v ktorej býva nedostatok červených krviniek, normálnych bielych krviniek a krvných doštičiek a tiež sú prítomné leukemické bunky. Diagnóza sa musí potvrdiť odberom a následným vyšetrením kostnej drene. Hoci sa dieťa z choroby vylieči, až v 15 percentách prípadov sa leukémia znovu vráti.
Obaja synovia Venduly Pizingerovej.
Ako sa prejavuje
Medzi najčastejšie príznaky leukémie u detí patria bolesti nôh, zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, únava, bledosť, tvoba modrín, zvýšená krvácivosť (krvácanie z nosa či ďasien), časté infekcie, krívanie, zväčšené uzliny, nechutenstvo či úbytok hmotnosti. Niekedy sa však žiadny z týchto príznakov neobjaví a chorobu odhalia lekári náhodne, pri odbere krvi z inej príčiny.
Okrem leukémie, teda rakoviny krvotvorby, sa v detskom veku ďalej vyskytujú najmä nádory mozgu, lymfómy (nádory lymfatického systému)a takzvané solídne (pevné) nádory, ako je napríklad neuroblastóm (vychádza z buniek nervového tkaniva) a Wilmsov nádor (zhubný nádor obličky). Pri včasnom zachytení ochorenia má dnes detský pacient veľkú šancu na vyliečenie, pretože rakovina sa u detských pacientov „správa“ inak ako u dospelých, kde je nádej na uzdravenie podstatne menšia.
S Karlom Svobodom.
S novým partnerom Josefom Pizingerom.