Slovenská nemocnica podáva lieky vŕtačkou

Nemocnica vo Zvolene začína s využívaním špeciálnej vŕtačky, ktorá dokáže pacientovi podať život zachraňujúce lieky už do niekoľkých sekúnd. Zamestnanci nemocnice absolvovali školenie pre prácu s týmto zariadením, využívať ho budú na urgentnom príjme i na detskom oddelení.

21.01.2024 11:00
vŕtačka nemocnica Zvolen Foto:
Takto vyzerá použitie vŕtačky na podanie liekov.
debata

Nemocnica vo Zvolene začína s využívaním špeciálnej vŕtačky, ktorá dokáže pacientovi podať život zachraňujúce lieky už do niekoľkých sekúnd. Používať sa bude na urgentnom príjme i na detskom oddelení.

Najmä na oddeleniach urgentného príjmu, jednotke intenzívnej medicíny či na pediatrii môžu podľa nemocnice pri podávaní liekov pacientom rozhodovať aj sekundy. Kým pri klasickom intravenóznom (vnútrožilnom) postupe sú lieky podávané priamo do žily, takzvaný intraoseálny prístup umožňuje podanie liekov do kosti, respektíve kostnej drene. Pri metóde sa využíva špeciálna vŕtačka, ktorou zdravotníci navŕtajú kosť.

„Často sa napríklad na urgentnom príjme stretávame aj s pacientmi, ktorí sú morbídne obézni, kde je veľký problém zaistenia periférneho venózneho systému (napichnutia žily), no my potrebujeme v čo najkratšom čase podať lieky, infúzne roztoky, krvné transfúzie či lieky na obnovu činnosti srdca a obehu. Vďaka tomuto systému si tak dokážeme bezkonkurenčne rýchlo zaistiť cestu na podanie liekov,“ vysvetlil primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny zvolenskej nemocnice Róbert Thonhauser.

Vnútrokostná vŕtačka nazývaná aj driver nie je v medicíne novinkou, využíva sa často v záchrannej zdravotnej službe či na urgentných príjmoch. Postup je pri ohrození života možné využiť aj pri detských pacientoch. Nemocnica vo Zvolene už disponuje všetkým potrebným vybavením na využívanie vnútrokostnej vŕtačky, zamestnanci tiež prešli špeciálnym školením.

„K dispozícii máme dve takéto vŕtačky, jedna je uložená na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny pre potreby ARO a urgentného príjmu, druhá vŕtačka je na detskom oddelení, kde poslúži detským pacientom,“ dodal Róbert Thonhauser.

debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica #hospitalizácia #infúzia #hospitalizácia v nemocnici