Tím vedcov z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) v Spojených štátoch amerických, ktorý viedla Corina Amorová Vegasová, objavil spôsob umožňujúci preprogramovanie T-lymfocytov tak, aby bojovali proti starnutiu. Ak sa totiž tieto bunky ľudského imunitného systému, prítomné v krvi ako súčasť bielych krviniek, správne upravia, môžu bojovať proti takzvaným senescentným bunkám známym aj ako zombie bunky.
Vedci ich považujú za zdroj mnohých chorôb, ktoré ľudí trápia v starobe. Výsledky výskumu zverejnili minulý týždeň v časopise Nature Aging. Zombie bunky sú živé, no prestali sa deliť. Vekom sa hromadia v ľudskom tele a vyvolávajú zápaly. V súčasnosti ich možno eliminovať niekoľkými liečivami, tie však neúčinkujú dlhodobo a vyžadujú opakované podávanie.
Tím vedcov z CSHL sa preto rozhodol použiť alternatívu, „živý liek“ v podobe jedného druhu T-lymfocytov. Vedcom sa pomocou týchto buniek podarilo u myší eliminovať zombie bunky a zvýšiť tým kvalitu ich života. Myši nepriberali, zlepšil sa ich metabolizmus, zvýšila sa tolerancia glukózy a fyzická aktivita. Vedcom sa všetky benefity podarilo dosiahnuť bez poškodenia buniek alebo toxicity.
„Ak bunky podáme starým myšiam, omladí ich to. Ak to podáme mladým myšiam, starnú pomalšie. Takéto niečo zatiaľ nedokáže žiadna iná terapia," uvádza Amorová Vegasová.
Dlhoveké lymfocyty
Zrejme najväčšou výhodou T-lymfocytov je ich dlhovekosť. Tím vedcov objavil, že jedna dávka v mladom veku môže mať celoživotný účinok. Jej podanie v mladosti môže v starobe ochrániť pred bežnými problémami, ako je obezita alebo diabetes.
„T-lymfocyty si dokážu vyvinúť pamäť a na rozdiel od chemických liečiv prežívajú v tele naozaj dlho," uvádza Amorová Vegasová. Môže stačiť jediná dávka, čo je výhodné najmä pri chronických ochoreniach. Pacienti, ktorí potrebujú lieky niekoľkokrát denne, by tak možno iba raz za niekoľko rokov dostali infúziu.
Lekári pomocou upravených T-lymfocytov liečia rôzne druhy rakoviny. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv ich použitie na tento účel schválil v roku 2017. Amorová Vegasová patrí k prvým vedcom, ktorí sa zaoberajú medicínskym potenciálom tohto druhu liečby aj v iných oblastiach než rakovina.