Alarmujúce: rakovina vzrastie o 80 percent, zomierať sa na ňu bude raz toľko

Počet nových prípadov rakoviny vzrastie v roku 2050 celosvetovo na 35 miliónov, čo predstavuje 77-percentný nárast oproti roku 2022, uviedla Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

05.02.2024 16:00
žena, koža, rakovina kože, melanóm Foto:
Rakovina kože na vzostupe.
debata (1)

Predpokladaný vývoj podľa IARC súvisí so starnutím aj rastom populácie, ale aj zmenou života v dôsledku socioekonomického rozvoja. „Tabak, alkohol a obezita sú kľúčovými faktormi, ktoré spôsobujú narastajúci výskyt rakoviny, pričom znečistenie ovzdušia je hlavným environmentálnym rizikovým faktorom," vysvetlila IARC pri príležitosti dnešného Svetového dňa boja proti rakovine.

Agentúra WHO zároveň predpokladá, že najrozvinutejšie krajiny sveta zaznamenajú do roku 2050 najväčší nárast počtu prípadov, konkrétne ide o 4,8 milióna. Krajiny na spodnej hranici Indexu ľudského rozvoja, ktorý pripravuje OSN, však zaznamenajú najväčší percentuálny nárast, a to až o 142 percent. Krajiny v strednom spektre indexu zaznamenajú podľa WHO 99-percentný nárast. WHO tiež uviedla, že úmrtnosť na rakovinu sa v roku 2050 takmer zdvojnásobí.

„Všetky krajiny na rôznych priečkach indexu HDI nepocítia vplyv tohto nárastu rovnako. Tie, ktoré majú najmenej zdrojov na riešenie rakoviny, ponesú aj najväčšiu časť celosvetového bremena," uviedol vedúci oddelenia pre dohľad nad rakovinou IARC Freddie Bray. Rozvojový program OSN zverejňuje HDI už 30 rokov. Slovensko sa v ňom za rok 2021 umiestnilo na 45. zo 191. miest.

Dominujú rakovina kože, hrubého čreva či prsníka

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove vlani diagnostikovali rakovinu takmer tisícovke pacientom.

„Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku. Náš región sa nelíši od celoslovenského a európskeho priemeru. Dominujú prípady rakoviny kože, kolorekta (hrubého čreva, konečníka), prsníka, prostaty a pľúc," uviedla Jaroslava Lešková, primárka oddelenia klinickej onkológie prešovskej nemocnice.

„U mužov prevažujú zhubné ochorenia prostaty, kolorekta a pľúc, u žien dominujú zhubné ochorenia prsníka," doplnila Lešková. Onkológia je podľa nej najrýchlejšie sa rozvíjajúci odbor medicíny, týka sa to aj liečby. „V poslednej dobe nastal pokrok vďaka cielenej biologickej liečbe a imunoterapii, ktoré výrazne menia prognózu pacientov a zlepšujú celkové prežívanie. Preventívne prehliadky zvýšili záchyt včasných štádií onkologických ochorení, aj keď stále pretrváva vysoké percento pacientov, ktorí prichádzajú v pokročilom štádiu onkologického ochorenia," doplnila Lešková.

Počet nových prípadov má aj na Slovensku stúpajúci trend s miernymi výkyvmi ovplyvnenými pandémiou. Pre pacientov je najdôležitejšie, aby dôsledne dbali na prevenciu, každoročne absolvovali všeobecnú preventívnu lekársku prehliadku a v prípade akýchkoľvek problémov či výskytu rakoviny v rodine aj preventívne onkologické vyšetrenia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina kože #rakovina #rakovina prsníka #rakovina hrubého čreva #rakovina pľúc #onkologické ochorenia