„Nesprávne pochopené informácie vedú napríklad k negácii chemoterapie, dodržiavaniu radikálnych diét či nákupu neoverených výživových doplnkov. Dôveryhodné, odborné informácie a odporúčania naopak pomáhajú chorému porozumieť potrebe protinádorovej liečby, lepšie sa pripraviť na jej nežiaduce účinky a dodržiavaním životosprávy prispieť k úspešnému zvládaniu onkologickej liečby. Aktívny informovaný pacient dokáže zvládať pokročilé vyhľadávanie informácií a môže zlepšiť prístup k moderným diagnostickým metódam či inovatívnym liekom," vysvetlili zástupcovia občianskeho združenia Onkoinfo.
Poukázali aj na dlhodobú problematiku šírenia dezinformácií o rakovine. „Negácia protinádorovej liečby spôsobená dezinformáciami môže zapríčiniť zásadné zhoršenie prognózy a dlhodobého prežívania pacientov," upozornili. Sekcia Informácie poskytuje pacientom návod, ako hľadať dôveryhodné medicínske informácie o liečbe a doplnkových terapiách v onkológii. Vzdeláva pacienta aj v identifikácii dezinformácií na internete. V spolupráci s portálom Lovci šarlatánov zároveň približuje odborný pohľad na vedecky nepodložené návody na liečbu rakoviny.
Čítajte viac Slovákov najviac kosia infarkty a mŕtvice, rakovina hneď nasleduje, covid je až piatyZvládanie liečby
Na portáli onkoinfo.sk zároveň pribudla sekcia Zvládanie liečby, ktorá ponúka základné informácie týkajúce sa liečby. „Diagnóza onkologického ochorenia je vždy vážna správa, ktorá nesie svoj vnútorný ťažký náboj. Pacient by mal vedieť, čo ho čaká, akú má perspektívu, aké sú jeho možnosti liečby," uviedol predseda združenia Onkoinfo a onkológ Štefan Korec.
Portál takisto spúšťa dotazník pre onkologických pacientov Životospráva pri liečbe rakoviny, aby mohol reagovať na aktuálne otázky a mýty o životospráve. Informoval aj o publikácii Výživa onkologického pacienta, ktorá bude dostupná na onkologických pracoviskách aj online na onkoinfo.sk.