Deti, ktoré dostatočne spia, pred chrípkou skôr utečú. Koľko majú spať podľa veku?

Pri deťoch treba počas chrípkovej sezóny dbať na prevenciu. Dôležité sú okrem iného umývanie rúk, dostatok odpočinku či pobyt vonku. Zvážiť by sa malo aj očkovanie. Vyplýva to z odporúčaní odborníkov Úradu verejného zdravotníctva SR.

22.02.2024 16:00
Spánok po učení - dieťa - Foto:
Chrípka nie je banalita, dokáže organizmus pekne potrápiť, radšej sa jej vyhnite. Deti by mali dostatočne spať.
debata

Deťom treba podľa hygienikov pripomínať dôležitosť umývania rúk. „Naučte ich správny postup, dbajte na to, aby si ruky umývali dôkladne a nevynechali žiadne miesto. Pripomínajte im, že si nestačí ruky opláchnuť, treba použiť mydlo a teplú vodu," poznamenali hygienici.

Apelovali aj na respiračnú etiku. „Naučte deti, aby si pri kýchaní či kašľaní zakrývali ústa, najlepšie papierovou vreckovkou, ak nemajú vreckovku ihneď k dispozícii, môžu si ústa pri kašli a nos pri kýchaní narýchlo prekryť lakťovou jamkou,“ ozrejmili. Pripomenuli, že papierovú vreckovku treba po použití odhodiť do odpadkového koša.

Mgr. Blatnicka, Unipharma, pr Čítajte viac Prechladnutie a chrípka počas tehotenstva. Čo môže žena užívať?

Spánok v centre pozornosti

V chrípkovej sezóne je podľa Úradu verejného zdravotníctva dôležité nárazovo a dôkladne vetrať niekoľkokrát počas dňa. Odporučil aj pobyt vonku, a to každý deň v primeranom oblečení. „Zabezpečte deťom prísun vitamínu C, najlepšie dostatočným množstvom ovocia a zeleniny. V období od októbra do apríla dopĺňajte vitamín D," dodali hygienici.

Odborníci zároveň upozornili na dôležitosť dostatku odpočinku. „Spánok regeneruje organizmus a dodáva mu energiu na boj s vírusmi a baktériami. Dieťa do troch rokov by malo ideálne spať 12 hodín, dieťa do šesť rokov najmenej desať hodín denne, starším deťom môže stačiť osem hodín,“ priblížili. Detská spálňa by podľa ich slov mala byť dostatočne vetraná. Vnútorná teplota by mala byť od 18 do 22 stupňov Celzia.

debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #chrípka #očkovanie #umývanie rúk #nachladnutie #Covid-19