Ženy trpia zdravotnými problémami oveľa viac ako muži, môže za to aj horšia lekárska starostlivosť

Počas svojho života ženy prežijú až o 25 percent viac času v zlom zdravotnom stave v porovnaní s mužmi. Celosvetová ženská populácia pre nepriaznivé zdravie stráca podľa správy z dielne McKinsey 75 miliónov rokov života ročne.

01.03.2024 06:00
šport, tréning, senior, seniorky, staršia žena,... Foto:
Ženy dostávajú horšiu starostlivosť.
debata

Medzi príčiny horšieho zdravotného stavu žien správa o zdraví zaradila slabšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti či nižšiu účinnosť liečby. Skvalitnenie zdravotnej starostlivosti s prioritným zámerom zlepšiť život žien bude mať pozitívny vplyv aj na zdravie budúcich generácií.

Dôležitá je aj otázka zdravého starnutia žien, ktoré žijú v priemere dlhšie ako muži. V pokročilom veku ženy míňajú značnú časť svojho rozpočtu na zdravotnú starostlivosť, čo zvyšuje riziko chudoby.

Podstatná časť zdravotnej medzery medzi ženami a mužmi vzniká už v produktívnom veku. Zlepšenie zdravotného stavu žien by bolo prínosom nielen pre osobný život ženy, jej rodiny či budúcich generácií. Má tiež potenciál podporiť ekonomiku. Každý dolár investovaný do zdravia žien pomáha podľa McKinsey generovať ďalšie tri doláre v ekonomike.

Lepšie zdravie súvisí s osobnou, celoekonomickou aj globálnou hospodárskou prosperitou. Riešenie je investične náročné, ale zároveň podnecuje vznik nových trhových a pracovných príležitostí. Ženám vytvára predpoklady trvalejšieho zamestnania bez obmedzenia príjmu z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. Odstránenie rodovej zdravotnej nerovnosti môže pomôcť ženám vymaniť sa z pasce chudoby a lepšie zabezpečiť seba a svoje rodiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #muži #ženy #zdravotná starostlivosť