Chirurgovia štvorhodinovú transplantáciu vykonali v sobotu, uvádza vyhlásenie MGH. Nová oblička podľa lekárov čoskoro začala vytvárať moč. Orgán bol odobratý z prasaťa, na ktorom spolupracovníci nemocnice vykonali desiatky genetických úprav s cieľom zlepšiť kompatibilitu s človekom. Experiment nadväzuje na roky pokroku v odbore xenotransplantácie, ako sa označuje snaha nahrádzať nefunkčné ľudské orgány tými zvieracími. Po desaťročia koncept nefungoval, keďže ľudský organizmus zvieracie tkanivo odmietal.
V posledných rokoch sa však lekárom podarilo pacientom transplantovať prasacie srdce. Dvaja muži, ktorí ho v USA dostali vlani a predvlani, však zomreli do niekoľkých týždňov.
Čítajte viac Cukrovka môže fatálne poškodiť srdce aj obličky. Ako sa tomu vyhnete?Roky snahy
„Úspech tejto transplantácie je vyvrcholením úsilia tisícov vedcov a lekárov trvajúceho niekoľko desaťročí. Dúfame, že tento prístup k transplantáciám ponúkne záblesk nádeje miliónom pacientov po celom svete, ktorí trpia na zlyhanie obličiek,“ uviedol jeden z lídrov projektu Tatsuo Kawai.
Nemocnica tiež vyzdvihuje odvahu pacienta Richarda Slaymana, ktorý si nechal orgán voperovať. Muž sa mnoho rokov potýkal s cukrovkou a na konci roka 2018 dostal novú obličku od zosnulého darcu. Po necelých piatich rokoch ale transplantovaná oblička začala zlyhávať a Slayman musel znovu začať chodiť na dialýzu, čo je postup, pri ktorom sa umelo nahrádza funkcia obličiek.
Ak by sa z transplantácií obličiek z geneticky upravených zvierat stala bežná prax, dialýza by sa mohla stať prežitkom, povedal ďalší člen tímu Leonardo Riella. Na dialýzu musí v USA chodiť vyše 800 000 ľudí a viac ako 100 000 ich v krajine čaká na transplantáciu obličky. Každý rok tisíce takýchto pacientov zomierajú.