Odborníci sa obávajú, že ak sa nič nezmení, pri rastúcom trende výskytu rakoviny, vysokej úmrtnosti pacientov a starnutí slovenskej populácie bude v najbližších rokoch situácia zo spoločenského, ale najmä z ekonomického hľadiska neúnosná. Ročne totiž na Slovensku pribudne vyše 40-tisíc pacientov s rakovinou.
Podľa štúdie OnkoAliancie Slovensko a Slovenskej zdravotníckej univerzity dosahuje strata produktivity práce spôsobená rakovinou až 10 % ročného slovenského hrubého domáceho produktu.
Vysoký počet onkologických ochorení je často zachytených až v pokročilom štádiu. Národný onkologický inštitút pritom vyčíslil, že 30 až 50 % nádorových ochorení možno predchádzať prevenciou a vďaka moderným terapiám sú mnohé onkologické ochorenia liečiteľné.
Oblasť, na ktorú sa musíme zamerať, je podľa predsedu OnkoAliancie Slovensko Štefana Korca prevencia, včasné začatie liečby a s tým spojené aj presné zadefinovanie a zlepšenie cesty pacienta, skrátenie čakacích lehôt, lepšie regionálne pokrytie špecialistami a dostupnosť modernej terapie v podobe kategorizovaných inovatívnych liekov. „Smutným faktom však zostáva, že Slovensko hradí iba 7 % inovácií registrovaných Európskou liekovou agentúrou za posledné tri roky,“ hovorí Š. Korec. Sme tak na chvoste Európskej únie nielen v úmrtnosti na onkologické ochorenia, ale aj v investíciách do onkológie.