V tomto okrese rodičia najviac odmietajú očkovať deti. Vracia sa preto čierny kašeľ aj osýpky

Zaočkovanosť u detí na Slovensku už niekoľko rokov vykazuje pokles. Následkom je znovuobjavenie chorôb, ktoré sa už považovali za prakticky zabudnuté. Ide o infekčné ochorenia ako napríklad čierny kašeľ alebo osýpky.

20.04.2024 10:00
lekárka, očkovanie, dieťa, prevencia Foto:
Ochota rodičov očkovať deti klesá.
debata (6)

Na Slovensku je zavedené povinné očkovanie od 50-tych rokov a v rámci očkovacieho kalendára sa povinne očkuje proti desiatim infekčným ochoreniam.

Zaočkovanosť na celoslovenskej úrovni k 30. augustu 2023 nedosiahla hranicu 95 % pri štyroch druhoch povinného očkovania detí. Týka sa to prevencie pred ochoreniami záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, osýpky, mumps či ružienka. Ak zaočkovanosť klesne pod túto hranicu, hrozí návrat už zabudnutých chorôb.

Mikas o osýpkach: Sme pod hranicou kolektívnej imunity
Video
Zdroj: TV Pravda

Zaočkovanosť iba 77 % bola zaznamenaná v okrese Prievidza a 88 % v okresoch Malacky a Spišská Nová Ves v ročníku narodenia detí 2017. „Deti nie sú chránené kolektívnou imunitou, sú vystavené vyššiemu riziku, že na dané ochorenie pri kontakte s chorým ochorejú,” uviedla hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Mladá rodinka Čítajte viac Idete na dovolenku? Ktoré očkovania sú povinné?

Najúčinnejšou prevenciou je stále očkovanie

„Iba spoločnými silami môžeme chrániť zdravie tých najdrahších a najzraniteľnejších, naše deti. Epidemiológovia úradov verejného zdravotníctva, pediatri, infektológovia a v neposlednom rade i rodičia, všetkým ide o ochranu zdravia detí. Najúčinnejšou prevenciou proti infekčným ochoreniam je očkovanie. Vďaka dlhodobému pravidelnému očkovaniu v našej krajine vymizli alebo sa výrazne znížil výskyt závažných, častokrát aj smrteľných infekčných ochorení, s ktorými sa stretávali naši prastarí rodičia v čase, keď ešte boli deťmi a očkovanie neexistovalo,” zdôraznila Tatiana Červeňová.

Svetová zdravotníctva organizácia (WHO) vyhlasuje Európsky imunizačný týždeň, ktorý tento rok pripadá na obdobie od 21. až 27. apríla 2024. Cieľom je podporiť povedomie o očkovaní ako o prevencii infekčných ochorení a ochrany života.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #čierny kašeľ #osýpky