U detí do päť rokov sú baktérie pneumokoka zodpovedné za dve tretiny bakteriálnych zápalov pľúc. Dôsledky tejto choroby sa netýkajú iba detí, ovplyvňujú tiež starších ľudí a osoby s oslabeným imunitným systémom. Najúčinnejšou ochranou proti pneumokokovým infekciám je prevencia vo forme očkovania, na čo chcel upozorniť aj Svetový deň pneumónie, ktorý pripadol aj tento rok na 12. novembra.
Pneumokokové ochorenia môžu postihnúť každého človeka bez ohľadu na vek. Najohrozenejšími skupinami sú malé deti do veku päť rokov a ľudia nad 50 rokov. „Starší ľudia na Slovensku si myslia, že sa ich to netýka. Opak je však pravdou. Pneumokokové infekcie ich môžu natoľko ohroziť, že by pre nich preventívne očkovanie proti týmto infekciám malo byť samozrejmosťou. Nechránia tým len seba, ale aj svoje vnúčatá, s ktorými sa veľmi radi stretávajú, a práve tie sú druhou najohrozenejšou skupinou,“ upozornil primár I. pneumologického oddelenia NÚTPCHaHCH vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič.
Pneumónia je závažné zápalové ochorenie pľúc, pri ktorom vzniká tekutina alebo hnis, ktorá upcháva časť pľúc a prekáža tak vstupu kyslíka do organizmu. Zápal pľúc sa prejavuje horúčkou nad 38,3 stupňov, suchým dráždivým kašľom, pri ktorom je možné aj vykašliavanie spúta so stopami krvi. Reakciou organizmu na pneumóniu však môže byť aj zimnica, zhoršené plytšie dýchanie, nevoľnosť, vracanie a celková vyčerpanosť organizmu.
Očkovanie proti pneumokokom pre deti je zaradené do schémy povinného očkovania. Rodičia sa v rámci povinného očkovania môžu rozhodnúť medzi dvoma očkovacími látkami. Desaťvalentná vakcína je plne hradená zo zdravotného poistenia, 13-valentná vakcína je hradená len čiastočne. Očkovanie proti pneumokokom pre dospelú populáciu nie je zaradené medzi povinné očkovania, no odporúča sa pre ľudí nad 50 rokov a pre rizikové skupiny. Ľudia majú na výber medzi 23-valentnou polysacharidovou vakcínou a 13-valentnou konjugovanou vakcínou. Vakcínu predpisuje a podáva praktický lekár a je hradená pacientom v plnej výške.
Pneumokoky sú okrem pneumónie aj príčinou ďalších závažných ochorení, ako napríklad zápalu mozgových blán, otravy krvi, zápalu pľúc a zápalu stredného ucha. V súčasnosti je známych viac ako 90 kmeňov pneumokokových baktérií.