Pacienti s touto zvláštnou chorobou nesmú vôbec bielkoviny. Porušenie diéty? Mozog dá jasne najavo, že takto teda nie...

Zriedkavé metabolické ochorenie fenylketonúria si vyžaduje prísnu diétu. Vďaka nej možno predísť negatívnemu vývoju ochorenia. Ak sa diéta nedodržiava, ovplyvní to psychiku a hrozí rozvoj neurologických problémov.

02.03.2024 11:00
zena, kuchyna, strava Foto:
Základom stravy je ovocie a zelenina.
debata

Fenylketonúria, známa aj pod skratkou PKU (z anglického phenylketonuria), je raritná dedičná porucha. Organizmus pri nej nie je schopný premieňať aminokyselinu fenylalanín na tyrozín, dôsledkom čoho sa hromadí v krvi a poškodzuje tak predovšetkým mozgové bunky.

Na Slovensku trpí ochorením asi 400 ľudí, pričom asi sto sa rozhodlo v dospelosti nepokračovať v liečbe. „Vysoké hladiny fenylalanínu v krvi u ľudí s PKU negatívne ovplyvňujú viaceré psychické funkcie, správanie a náladu. Hrozí im tiež riziko neurologických komplikácií," priblížila Ľudmila Potočňáková z metabolickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

Bez včasnej liečby dochádza k rozvoju mentálnej retardácie a epilepsie. Negatívnemu vývoju možno úplne predísť dodržiavaním diéty s prísnym obmedzením prirodzených bielkovín.

dieťa na ceste Čítajte viac Zriedkavé choroby: Pacient na diagnózu čaká 5 až 30 rokov: Rok 2022 bol prelomový v diagnostike

Diéta je celoživotná

Diéta je celoživotná a jej dodržiavanie je nesmierne dôležité v každom veku. U detí sa rozvíja intelekt a musí sa zabrániť rozvoju mentálnej retardácie, adolescenti a dospelí sa dodržiavaním diéty vyhnú psychickým a neurologickým problémom.

Zo stravy je potrebné vylúčiť všetky potraviny s obsahom bielkovín, teda mäso, ryby, mliečne výrobky, strukoviny či vajcia. Múku, ryžu a cestoviny treba nahradiť ich nízkobielkovinovou verziou. Základom stravy je zelenina a ovocie.

„Chýbajúce bielkoviny, vitamíny či minerálne a stopové prvky musia pacienti s PKU prijímať vo forme špeciálnych prípravkov – aminokyselinových zmesí, ktoré im predpisuje lekár," dodala Potočňáková.

lekárka, doktorka Čítajte viac „Diagnózu mi zistili až v cudzine.“ Niektorou zo zriedkavých chorôb trpí až 300 tisíc Slovákov, liečiť možno len zlomok

Epileptické záchvaty

Ochorenie sa zisťuje u novorodencov skríningom už v pôrodnici. V prípade, že dieťa diétu prísne nedodržiava, môže už medzi šiestym a dvanástym mesiacom dochádzať k prvým epileptickým záchvatom. V prvom roku sa tiež môže prejaviť motorické a psychické zaostávanie.

Medzi príznaky patria aj ekzémy či vyrážky. Dieťa môže tiež byť agresívne, nepokojné, apatické a ochorenie môže značiť aj bledá pleť, svetlé vlasy a modré oči. „To odráža nedostatok pigmentu melanínu, respektíve jeho prekurzora tyrozínu," ozrejmila odborníčka.

debata chyba
Viac na túto tému: #zriedkavé choroby #zriedkavé ochorenia #fenylketonúria