„Neustále jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, nerovnomerné zaťažovanie a neopatrné pohyby alebo naopak, úplný nedostatok pohybu postupne vedú k zmenám svalového korzetu a chrbtice, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe seknutia,“ upozornil neurológ Ivan Buran zo Slovenskej neurologickej spoločnosti.
Chybu s kolmým sedením často robia šoféri, ktorí tak zaťažujú chrbticu. Kým os trupu by s nohami nemala zvierať pravý uhol, o jeho dodržanie sa treba snažiť, pokiaľ ide o chodidlá s predkolením a tiež predkolenie so stehnami. Vhodný je tzv. chlapský sed so široko rozkročenými nohami.
Ľuďom so sedavým zamestnaním sa odporúča raz za čas vymeniť stoličku napríklad za fitloptu alebo PC vankúš. Tzv. nestabilné stoličky pomáhajú k stimulácii tých svalov chrbtového korzetu, ktoré sa pri iných činnostiach dostatočne nezapájajú. Podporujú sa predovšetkým hlboké chrbtové svaly a dochádza k optimálnemu postaveniu nervovej, svalovej a kostrovej sústavy.
Netreba tiež podceňovať sedenie za volantom, najmä pri dlhších cestách. Vtedy treba dbať najmä na postavenie driekovej chrbtice, pretože pri nesprávne zohnutom chrbte je klinovito deformovaná medzistavcová platnička dlhodobo vystavená riziku poškodenia otrasmi a nárazmi. Poloha driekovej chrbtice má byť taká, aby sa opierala v mieste, kde sa najviac ohýba dopredu.