Tri cviky na boľavý chrbát. Radí fyzioterapeutka

Svalový korzet tvorí chrbtové svalstvo, paravertebrálne a brušné (priamy brušný sval, bočné brušné a sedacie svaly).

10.06.2014 06:00
bolesti chrbta Foto:
Pravidelným cvičením získate pevný svalový korzet a tým odstránite bolesť chrbta.
debata (2)

Keď je jedna z týchto svalových skupín ochabnutá alebo nestíha druhej, či tretej, hneď sa to prejaví na chrbtici. Upozornila na to fyzioterapeutka Barbora Hanicová z bratislavského štúdia Miracle. Dodala, že absolútne nie je dôležité mať na bruchu „kocky“. Skôr je podstatné pevné vnútorné brušné svalstvo.

Bolesťami chrbtice trpí viac ako 90 percent ľudí, ktorí sedia viac ako šesť hodín denne za počítačom. Bolesť spôsobuje aj nesprávne sedenie, nesprávne stereotypy a skrátené šľachy.

Cviky

Na držanie tela

Postavte sa na šírku panvy, stiahnite ramená, vytiahnite hlavu do stropu. Pupok sa snažte zafixovať k chrbtici. Nahmatajte si ho, zavrite oči a predstavujte si, že ho chcete k chbrtici zatlačiť. Pozor! Dych nezadržiavajte. Čo sa stane? Budete cítiť, ako sa vám okolo krížov vytvorí akoby pás. Svalstvo navôkol spevnie, čo je pri držaní tela dôležité. Cvik môžete cvičiť kedykoľvek – keď čakáte na zastávke na autobus, pri varení… Keď začnete týmto spôsobom zapájať vnútorné brušné svalstvo, zlepší sa aj držanie tela a chrbát vás bude menej bolieť.

Na zadkové svaly

Posilňujú sa, keď ich akoby sťahujeme dovnútra. Tiež sa dá tento cvik cvičiť pri takmer akejkoľvek činnosti, pri ktorej stojíme. Zafixujte pupok a vystrite sa. „Keď budete tieto cviky trénovať denne, nemusíte ani chodiť do fitka. Budete cítiť veľký rozdiel,“ presviedča Hanicová.

Na ochabnuté brucho

Brucho je ochabnuté vtedy, keď nemáme dostatočne silné brušné svalstvo. Zistiť sa to dá aj podľa toho, že keď napríklad dlhšie nakupujeme, bolia nás kríže. Keď zafixujeme pupok, kríže sa odľahčia a prestanú bolieť, znamená to, že problém je v bruchu. „Určite necvičte sklápačky. Začať treba opačne,“ upozorňuje Hanicová. Dajte sa na predlaktie a na špičky nôh a skúste sa v tejto polohe udržať. Je to základný cvik, v ktorom treba vydržať najmenej desať sekúnd. Sami potom pocítite spevnenie. Čo sa týka sklápačiek, keď ich začnete praktizovať, začne vás bolieť chrbát, pretože brucho je slabé. „Neutiahne to a začnú sa zapájať kríže.“ Pravidelným cvičením získate pevný svalový korzet a tým odstránite bolesť chrbta.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť chrbta #nesprávne sedenie #cviky