Bežci pozor! Čo a koľko toho jesť a hlavne kedy?

Beh sa stal absolútnym hitom. Má nespočetné množstvo benefitov, medzi nimi aj dostupnosť. Úžasne sa vďaka nemu spaľuje a je zadarmo.

29.06.2015 06:00
beh, behanie, strava, zelenina Foto:
Nie je jedno - čo jete a pijete pred a po tréningu.
debata (1)

Viete však, čo a kedy jesť, aby ste aj efektívne spaľovali? Pred alebo radšej po tréningu? Pre časopis Woman to zosumarizoval odborník na výživu a bežecký expert Roman Daucher.

Pred tréningom

Čo jesť: Posledná strava pozostávajúca z uhľohydrátov pred intenzívnym bežeckým programom by mala byť dve hodiny pred tréningom.
Čo piť: Vhodná je čistá voda z vodovodu. Vypite z nej pollitra, polhodinu pred behaním.

Čo jesť a piť

Čo jesť: Pred tréningom voľte rýchle sacharidy, napríklad celozrnný rožok alebo banán, radí Daucher.
Čo piť: Čistú vodu z vodovodu, prípadne minerálnu vodu bez bubliniek, a to aj počas tréningu. Ak je však tréning príliš náročný, bežci môžu podľa Daucherových slov siahnúť aj po sladených nápojoch. Osvedčený recept: 1/3 šťavy z čiernych ríbezlí, 2/3 vody a štipka soli.

Vyvážená strava

Mnohí používajú jednoduchú rovnicu. Ak chcú spáliť, vedia, že príjem musí byť menší ako výdaj. V skutočnosti je však táto téma oveľa zložitejšia. Podľa najnovších vedeckých skúmaní je najvhodnejšia stredomorská strava. V praxi to znamená: 3× do týždňa rybu, 2× do týždňa mäso a 2× do týždňa vegetariánsku stravu. Dôležitý je vysoký podiel polynenasýtených mastných kyselín.

Behať môžu aj vegetariáni. A jesť šošovicu. Foto: SHUTTERSTOCK
šošovica Behať môžu aj vegetariáni. A jesť šošovicu.

Sacharidy po tréningu

Áno, ale nie hneď. Nechajte telo po tréningu hodinu až dve spaľovať a radšej si doprajte proteínový koktail. Pre toho, kto behá večer (a chce schudnúť), platí: Už žiadne sacharidy.

Tabuľka čokolády

Koľko musíme behať, aby sme spálili tabuľku čokolády? Povedzme, že je 125 gramová a má teda 250–300 kalórií. „Polhodina behu, čo nie je vôbec málo,“ hodnotí tréner.

Beh a vegetariáni

Môžu behať? Je pre nich tento druh tréningu vhodný? „Každopádne! Príslovie "vegáni to robia lepšie“, platí aj pri bežcoch. Ale pozor! Proteín, ktorý ich telu vďaka vynechaniu mäsových produktov chýba, by nemali nahrádzať mliečnymi výrobkami," vraví Daucher. Vegetariánom radí siahnuť radšej po vegánskych proteínoch ako je quinoa, amarant, ovsené vločky, hrach, fazuľa, tofu alebo šošovica.

Spaľovače tukov

Roman Daucher o nich vie a odporúča ich všetkým. Jedzte: Citrusové plody, bobuľové ovocie, paradajky, zeler, pstruha a šošovicu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #beh #tréning #sacharidy #šošovica #vegetarián #spaľovanie tukov