Môj život s anorexiou? Ani pri tej najnižšej hmotnosti som si nebola dosť dobrá

Keď sa povie anorexia, väčšina z nás má zaužívanú predstavu o nejakej vyziabnutej modelke či celebrite, o ktorej napísali v novinách. Údaj o počte pacientov s poruchami príjmu potravy, medzi ktoré sa radí aj anorexia, vás však môže šokovať.

09.06.2023 07:00
debata
Video

VIDEO: V relácii Ide o nás v auguste 2022 sme hovorili s Valentínou Sedilekovou z NZ Chuť žiť o jej živote s anorexiou, ale aj o tom, ako sa jej podarilo chorobu prekonať, aká náročná bola táto cesta a ako dnes môžeme pomôcť ľuďom s poruchami príjmu potravy.

Valentína Sedileková v minulosti anorexiou trpela. Neskôr prešla v spektre chorôb príjmu potravy aj ku bulímii. Jej liečba trvala päť rokov a dnes, keď už má toto náročné obdobie za sebou, pomáha iným pacientom ako peer konzultantka v rámci špeciálneho programu neziskovej organizácie Chuť žiť. Za vznikom združenia vlastne aj stojí a v minulosti napísala rovnomennú knihu o živote s anorexiou.

Katarína Orlovská Čítajte viac Ovocie a zelenina sú zdravé, ale ak dieťa nechce jesť nič iné, máme problém, hovorí nutričná terapeutka

V rámci nášho projektu Jedlo ako nepriateľ, ktorým sa rozhodla Pravda poukázať na problematiku porúch príjmu potravy, sme sa rozhodli rozhovor s Valentínou Sedilekovou z augusta 2022 priniesť našim čitateľom ešte raz. Na aktuálnosti nestratil. Pozrieť si ho, prípadne vypočuť v podcastovej verzii môžete práve tu.

Podcastovú verziu relácie nájdete tu

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

V relácii Ide o nás, ktorá vznikla už minulý rok v septembri, Sedileková život s anorexiou prirovnala k akémusi vzťahu s násilníkom. „Najprv je k vám choroba dobrá, milá, hýčka si vás, ale potom vás začne dávať dolu. A robí to neustále, nič nestačí, v ničom nie ste už dobrá a zároveň sa z tohoto vzťahu len veľmi ťažko viete vymaniť,“ komentovala Sedileková, ktorá v najhoršom období mala hmotnosť, ktorá už ohrozovala jej zdravé fungovanie aj život. Číslo ručičky na váhe z tých čias prezrádzať nechce.

Flóra Neradilová Beňová Čítajte viac Jedlo nie je len dobré a len zlé. Nútiť deti takto rozmýšľať je toxické a zhubné, hovorí psychologička

„Už som sa naučila, že niektoré veci musím komunikovať inak,“ vysvetlila s tým, že nechce vyvolať u nejakej osoby s poruchou príjmu potravy akýsi pocit motivácie. Práve to totiž veľmi ľahko v hlave anorektického pacienta vzniká. Znie ňou často vnútorný hlas, ktorý je veľmi prísny kritik, hovorí Valentína Sedileková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #stravovanie #sebadôvera #anorexia #psychika #bulímia #Valentína Sedileková #Ide o nás #Chuť žiť #jedlo ako nepriateľ