Jeden z najjedovatejších pavúkov voľne žijúcich na Slovensku je Pradiarka pestrá. Po česky Zápřednice jedovatá. Známy prípad uhryznutia sa stal v júli 2019 v Stupave. V auguste 2021 ju zas odfotografovali v jednej zo záhrad pri bratislavských Zlatých pieskoch. „Je to malý neochlpený hnedozelenkavý pavúk s červenkastou hlavičkou. Obýva zvyčajne lúčny porast. Jeho výskyt je relatívne zriedkavý. Môže spôsobiť veľmi bolestivé uhryznutie, niekedy spojené s nevoľnosťou, vracaním, malátnosťou a miernym zvýšením telesnej teploty. Do troch dní príznaky zvyčajne prejdú,“ píšu farmaceutky PharmDr. Silvia Plačková a PharmDr. Blažena Cagáňová v publikácii Neotrávte sa! (Prvá pomoc pri otravách v domácnosti.)
Na stránke Národného toxikologického a informačného centra s telefónnymi číslami 02/5477 4166 a 0911 166 066, kde poskytujú 24 hodín telefonické konzultácie pri akútnych otravách, možno nájsť niekoľko popísaných prípadov, keď došlo ku uhryznutiu týmto pavúkom. 13-ročné dievča pavúk uhryzol nad členkom do pravej nohy cez hrubú ponožku. Rana nebola opuchnutá a nespôsobovala nijaké väčšie problémy, ale lekársku pohotovosť vyhľadali, až keď matka našla pavúka na vnútornej strane nohavíc. Ranku tvorili dva krvavé vpichy vzdialené od seba 3,5 mm.
![dieťa, otrava, liek, chemikálie](https://ipravda.sk/res/2015/08/12/thumbs/dieta-otrava-liek-chemikalie-stvorec.jpg)
52-ročnú ženu zas pavúk uhryzol do prostredníka a ukazováka pravej ruky. Postihnuté prsty výrazne opuchli a pacientka napriek prudkej bolesti vyhľadala pomoc až o 24 hodín. Sťažovala si na namáhavé dýchanie, bolesť sa jej rozšírila aj na pravú nohu a telesná teplota jej stúpla o dva stupne Celzia. Hospitalizáciu odmietla, pomohla injekcia magnézia a opakované studené obklady. Stav sa do niekoľkých dní upravil.
Jeden zoológ dokonca testoval uhryznutie pradiarkou sám na sebe. Dráždil pavúka dovtedy, kým ho neuhryzol do predlaktia. Popisoval intenzívnu bolesť porovnateľnú s bolesťou pri uhryznutí sršňom. Rana sčervenela. Bolesť odznela do 20 minút, ale večer sa príznaky vrátili. Ruka opuchla a začala tŕpnúť až do oblasti ramena. Zoólogovi stúpla telesná teplota na 37 stupňov Celzia.
![Pri uhryznutí navyše nemusí pavúk vypustiť do...](https://ipravda.sk/res/2023/06/14/thumbs/pradiarka-pradiarka-pestra-pavuk-jed-clanokW.jpg)
Prvá pomoc spočíva v opláchnutí rany vodou a mydlom, nanesení dezinfekcie. Bolesť možno mierniť studenými obkladmi a liekmi proti bolesti a zápalu, lokálnymi prostriedkami (gély, masti) tlmiacimi bolesť a zápal, prípadne alergickú reakciu, ktoré sa používajú aj po bodnutí hmyzom. Ak sa ťažkosti stupňujú, alebo ide o malé dieťa, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Antisérum neexistuje, jed by však bežného zdravého dospelého človeka nemal usmrtiť.
Na Facebooku existuje otvorená skupina „Spolok chovateľov jedovatých pavúkov a hadov“, kde upozorňujú, že ľudia nemajú pradiarky zabíjať, ale humánnym spôsobom ich premiestniť inde. Podľa nich akýkoľvek bodavý hmyz, ak je človek alergikom, vyvoláva neporovnateľne horšie alergické reakcie.