Nevoľnosť počas cestovania? Máte na výber od špeciálnych lízaniek cez žuvačky pre cestovateľov až po liek

Cestovnú nevoľnosť, tzv. kinetózu, vôbec nemusíte dostať len z cestovania. A nejde o podráždenie žalúdka, ako si mnohí myslia. Nevoľno človeku môže ostať aj v 3D kine, na rôznych simulátoroch v herniach či v autoškole. Tentoraz budeme hovoriť o cestovateľskej nevoľnosti, lebo tá nás zvykne potrápiť počas dovoleniek.

21.07.2023 06:00
dievca, nevoľnosť, kinetóza, cestovanie,... Foto:
Kinetóza má do veľkej miery psychologický základ.
debata

Kinetóza nie je choroba. Ide výlučne o nepríjemný stav, ktorý vzniká najčastejšie pri cestovaní v dopravných prostriedkoch – v aute, autobuse, vo vlaku či v lietadle. V rámci prirodzeného pohybu, akým je chôdza či beh, sa kinetóza nevyskytuje. Ak by sa jej príznaky objavili aj za takýchto okolností (nevoľnosť, strata rovnováhy počas chôdze, šliapania do schodov…), je potrebné absolvovať lekárske vyšetrenie, pretože príčinou môže byť skutočné ochorenie (napr. ochorenie s názvom vertigo či Meniérova choroba).

Častejšie ňou trpia deti a ženy

Na vine je konflikt informácií medzi zrakom a orgánom rovnováhy, ktorý sa nachádza v uchu. V spánkovej kosti máme totiž systém kanálikov a vačkov obsahujúcich tekutinu, ktoré sa nazývajú vestibulárny aparát. Slúžia ako orgán rovnováhy. Pohyby hlavy sa prenášajú na tekutinu v kanálikoch a tá následne dráždi nervové zakončenia, ktoré posielajú informácie do mozgu. Ak medzi informáciami, ktoré poskytuje náš zrak, a informáciami, ktoré do mozgu „posiela“ náš orgán rovnováhy, dôjde ku konfliktu, vzniká kinetóza. Čiže ak v aute čítame knihu, náš zrak dáva mozgu informáciu o „stacionárnej, nemennej situácii“, čiže bez pohybu. Vestibulárny aparát, naopak, informuje mozog o tom, že telo sa pohybuje, natriasa sa na ceste v aute, v zákrutách sa nakláňa z boka na bok.

cestovanie, lietadlo, let, nevoľnosť Čítajte viac Býva vám počas cestovania nevoľno? Takto to vyriešite bez liekov

Cestovnou nevoľnosťou trpia častejšie deti, najmä medzi 3. a 12. rokom života, uchránení však nie sú ani dospelí. Náchylnejšie sú na ňu ženy v období menštruácie a budúce mamičky a ľudia trpiaci migrénou.

Lízanky pre cestovateľov, žuvačky a zázvor

Kinetóza má do veľkej miery psychologický základ. Pre tých, čo sa chcú vyhnúť liečivám, sa odporúča vyskúšať homeopatické prípravky, napríklad Cocculine. Pomáha cmúľanie zázvorových cukríkov (Travel Drops, ale existujú aj doplnky výživy s obsahom zázvoru, napr. kapsuly Ginger od Jamieson alebo výživový doplnok Antimetil v tabletách), pretože zázvor sa v akejkoľvek podobe osvedčil ako prírodný prostriedok proti kinetóze. Obsahuje ho aj lízanka TravelPop spolu s valeriánou, chmeľom a medovkou.

Žuvacie tablety Travel-gum (majú ich v ČR, od 15 rokov) treba žuvať 45–30 minút pred plánovanou cestou, potom sa žuvačka vypľuje. Účinok trvá 1–3 hodiny. Ak sa pri cestovaní predsa len objavia ťažkosti, je možné 10 minút žuvať druhú tabletu. Liek môže znižovať pozornosť. Liečivo obsiahnuté v tabletách je antihistaminikum, vstrebáva sa do krvi aj sliznicou úst a pôsobí na nervové dráhy orgánu rovnováhy. Jestvuje vo dvoch dávkovaniach – nižšie je určené pre deti od 4 do 12 rokov, vyššie pre tínedžerov a dospelých.

Medicínska klasika

Medicínskou klasikou proti cestovnej nevoľnosti je už oddávna známy Kinedryl (dostupný bez lekárskeho predpisu). Okrem účinnej látky obsahuje aj kofeín. Treba myslieť na to, že prvú dávku treba užiť 60 minút pred začiatkom cesty. Pri liečbe akútne vzniknutej kinetózy je užívanie iné, treba si ho naštudovať v príbalovom letáku. Možno ho však podávať už deťom od dvoch rokov. Tabletky je totiž možné štvrtiť.

Nevýhodou je, že liek nepriaznivo ovplyvňuje pozornosť a niektorých ľudí uspí, čo napríklad na poznávacom zájazde nemusí byť vhodné. „Na Slovensku je to jediný voľnopredajný liek na kinetózu okrem homeopatického Cocculinu,“ dodáva Pavla Horáková, farmaceutka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #cestovanie #kinetóza #cestovná nevoľnosť