Hygiena tam, kam aj králi chodia pešo. Koľkokrát by mal zdravý človek chodiť na veľkú potrebu?

Pravidelné vyprázdňovanie úzko súvisí s naším zdravím. Súvisí s ním aj hygiena konečníka. Zatiaľ čo v ázijských a arabských krajinách je štandardom opláchnuť sa po veľkej potrebe záchodovou sprchou a toaletný papier sa tam často ani nepoužíva, u nás je práve toaletný papier základom.

16.02.2024 06:00
hemoroidy, toaleta, záchod, toaletný papier,... Foto:
Pravdupovediac, v domácich podmienkach úplne stačí použitie čistej vody - či už na toalete s integrovanou sprchou, ručnej záchodovej sprchy alebo umytie nad bidetom.
debata

Najmä v prípade pacientov, ktorí trpia hemoroidmi, infekciami konečníka, análnymi abscesmi a fistulami (nie sú zriedkavé pri Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde), trhlinami análneho kanála či ekzémom, je veľmi dôležitý správny výber toaletného papiera. K análnemu ekzému sa napríklad možno dopracovať používaním rôznych parfumovaných prípravkov či lacných vlhčených vreckoviek napustených rôznou chémiou. Je rozdiel medzi vlhčenými vreckovkami (okrem iného sa nesmú hádzať do toalety, upchali by ju) a vlhčeným toaletným papierom.

črevo, toaletný papier, vyprázdňovanie, zápcha, hnačka, kolorektálny karcinóm Čítajte viac d-Test testoval toaletný papier. Ako sa dá spoznať ten kvalitný?

„Tam dole“ to chceme hebko

Toaletný papier by mal byť podľa možnosti bez vône, mal by byť hebký, príjemný na dotyk. Niektoré „prémiové“ toaletné papiere sa obohacujú dokonca o harmanček a vitamín E, rôzne výťažky obsahujú najmä vlhčené „toaleťáky“ (z nechtíka, ovsa, aloe, z dubovej kôry). Pravdupovediac, v domácich podmienkach úplne stačí použitie čistej vody – či už na toalete s integrovanou sprchou, ručnej záchodovej sprchy alebo umytie nad bidetom. Pri týchto „vymoženostiach“ výrazne klesá aj spotreba WC papiera. „Mnohí nevedia, že podobne ako pohlavné orgány, ani konečník by si nemali umývať mydlom a inými vysušujúcimi prostriedkami,“ hovorí chirurg MUDr. Július Muranský z Jednodňovej chirurgie REVIVE, kde operujú aj hemoroidy.

Odborníci upozorňujú, že príliš dlhé vysedávanie na toalete nie je zdravé. Sedenie na záchode spojené s tlačením totiž nadmerne vytláča pletence ciev v okolí konečníka a zvyšuje sa riziko vzniku aj zhoršenia hemoroidov. V tom má výhodu drep počas veľkej potreby na tureckom záchode – človek v tejto pozícii nezotrvá dlho, urobí, čo potrebuje a ide ďalej. Naproti tomu je sedenie na záchodovej doske pohodlné, lenže vonkajší análny zvierač ostáva otvorený príliš dlho. Na „veľkú“ by sme tak mali chodiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné, netlačiť nasilu a nemali by sme tým stráviť viac ako päť minút.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
hemoroidy, zápcha, toaleta, stolica, wc Ilustračné foto.

Záchodové návyky – na záchod s mobilom

Aktuálnejšia štatistika neexistuje, ale spoločnosť vyrábajúca toalety s integrovanou sprchou pred rokmi uskutočnila minulý rok prieskum, kde tisíc respondentov vo veku 35–45 rokov odpovedalo na otázky týkajúce sa „záchodových návykov“. Podľa prieskumu viac ako polovica Slovákov strávi na toalete viac ako 15 minút, do desiatich túto aktivitu vyrieši 30 % opýtaných. A hoci sa to nezdá, najmä, čo sa týka mužského osadenstva, viac ako polhodinu v miestnosti, kam aj králi chodia pešo, strávi len 10 % . Slováci si najčastejšie na toalete čítajú. Už nie noviny, ale „smart zariadenia“. Väčšina chodí na veľkú potrebu s mobilom.

Koľkokrát by mal zdravý človek chodiť na veľkú potrebu? Ak človek nemá tráviace problémy, pravidelná stolica nemusí byť nevyhnutne každý deň. V skutočnosti sa denná frekvencia stolice týka menej ako polovice ľudí. Vyprázdňovanie sa zvyčajne pohybuje medzi frekvenciou trikrát za deň až po trikrát týždenne. V tomto ohľade sú dôležité vytvorené návyky a všímať si treba najmä evidentnú zmenu vo frekvencii vyprázdňovania.

Umytie vodou je elementárna vec

Z hľadiska prevencie vzniku zápalu v okolí konečníka v prípade hemoroidov, ktoré sa v nejakom štádiu vyskytujú až u 70 % populácie, je nesmierne dôležité už spomínané dodržiavanie dostatočnej hygieny po veľkej potrebe. Zatiaľ čo v mnohých ázijských a arabských krajinách je úplnou samozrejmosťou tzv. záchodová sprcha, často aj ako úplná náhrada toaletného papiera, v našich končinách sa počas pracovného dňa po stolici umýva málokto. Aj keď sa po stolici utriete toaletným papierom, utriete najčastejšie iba hladkú plochu a stolica zostáva v záhyboch análneho otvoru. Sprcha či bidet vymyjú kompletne všetko. Precízna hygiena patrí k najdôležitejším pravidlám prevencie ochorení konečníka.

Okrem finančne náročnejšej toalety s integrovanou sprchou alebo bidetu je lacnejšou záležitosťou namontovanie tzv. záchodovej sprchy. Hovorí sa im aj ručné bidetové sprchy alebo WC sprchy. Ich namontovanie by mal zvládnuť bežný inštalatér alebo domáci majster. Pokojne v nich môže byť odstáta studená voda z rúrok v činžiakovom potrubí. Nie je zas taká ľadová, prospieva stiahnutiu ciev v oblasti konečníka po veľkej potrebe a dá sa na to zvyknúť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #stolica #WC #intímna hygiena #záchod #toaletný papier