Cisársky rez nie je vôbec bezpečnejší ako vaginálny pôrod, práve naopak. Na Slovensku sa robí až pričasto

Približne každé tretie bábätko sa na Slovensku narodí cisárskych rezom. Pôrodníci pritom apelujú na potrebu znižovania tohto čísla. Aj keď je sekcia v súčasnosti veľmi bezpečná, stále so sebou prináša viacero rizík. Dôležité je totiž uvedomiť si, že ide o pomerne veľkú brušnú operáciu.

11.04.2024 15:00
cisársky rez, pôrod Foto:
Počet cisárskych rezov, tzv. sekcií oproti minulosti rapídne stúpol.
debata

„Na cisársky rez by mal byť vždy vážny medicínsky dôvod, pričom benefit takéhoto pôrodu musí vždy presahovať jeho riziko,“ uviedla pôrodníčka Dana Kobidová z Nemocnice Agel vo Zvolene. Rizikom môže byť pooperačné krvácanie, infekcia v rane či vznik trombózy a následnej život ohrozujúcej embólie.

„Pôrod cisárskym rezom sa indikuje vtedy, keď nie je z rôznych príčin možné priviesť bábätko na svet prirodzenou cestou. Dôvody môžu byť rôznorodé, akútne i vopred očakávané. Do hry často vstupujú rôzne ťažkosti či ochorenia matky, ale tiež zdravotný stav či poloha ešte nenarodeného dieťaťa. Medzi najčastejšie dôvody pre voľbu sekcie patria predchádzajúce pôrody sekciou, príznaky nedokysličenia plodu a nepostupujúci pôrod, najčastejšie z dôvodu nepomeru veľkosti plodu a panvy matky,“ hovorí doktorka Kobidová.

porodnictvo pre kazdeho Čítajte viac Uznávaný pôrodník Jozef Záhumenský napísal knihu pre tehotné ženy

Na rozdiel od prirodzeného pôrodu je príprava na cisársky rez pre matku viac-menej pasívna. Zatiaľ čo pri prirodzenom pôrode sa kladie dôraz na zvládnutie techniky dýchania, uvoľňovania, prípravu pôrodných ciest, pri cisárskom reze, pokiaľ je plánovaný, je najdôležitejšie predoperačné vyšetrenie u internistu a anestéziológa.

Rodička pred sekciou absolvuje aj klystír a zavádza sa jej Folleyov katéter, samozrejmosťou sú antitrombotické pančuchy. „Najdôležitejšia je hlavne psychická pohoda a vedomie, že mamička má predstavu o tom, čo ju v pôrodnici čaká,“ dodáva pôrodníčka.

Jozef Zahumensky Čítajte viac Pôrodník Záhumenský: Každý tretí cisársky rez sa robí úplne zbytočne

22 percent cisárskych rezov

Zvolenská pôrodnica v uplynulom roku zaznamenala najvyšší počet pôrodov v kraji (1109), pričom 22,5 percenta z celkového počtu pôrodov bolo vykonaných cisárskym rezom.

V roku 2023 sa nemocnici navyše podarilo prvýkrát realizovať aj otcovský bonding po cisárskom reze, kedy matku, ktorá rodila v celkovej anestézii, pri prvom kontakte kože na kožu plne nahradil otec.

„Prítomnosť otca priamo pri pôrode sekciou je ovplyvnená zvyklosťami konkrétneho pracoviska a priestorov operačnej sály. Záleží aj na tom, či ide o akútny alebo plánovaný cisársky rez. V našej pôrodnici prítomnosť otecka pri sekcii aktuálne nie je možná. Je to však otvorená téma, o ktorej máme ako pôrodníci do budúcna veľký záujem diskutovať,“ vysvetľuje pôrodníčka zo zvolenskej pôrodnice.

debata chyba
Viac na túto tému: #pôrod #tehotenstvo #cisársky rez