Ako sa na exotickej dovolenke vyhnúť tráviacim problémom. Prečo je lepšie piť "okysličenú" vodu?

Vo väčšine krajín subtropického a tropického klimatického pásma sa neodporúča piť neupravenú vodu z vodovodu. Ani intenzívna chlórová chuť či zápach chlóru neznamenajú, že voda je neškodná. Cysty niektorých druhov črevných parazitov sú odolné aj voči vysokým koncentráciám chlóru a eliminovať ich je možné len s použitím filtrov alebo varom.

09.07.2023 06:00
črevo, toaletný papier, vyprázdňovanie, zápcha,... Foto:
Veľmi riziková je listová zelenina. Vzhľadom na tvar jej plodov je takmer nemožné zabezpečiť jej úplnú očistu od mikróbov, takže v surovom stave v podobe šalátov sa v exotických krajinách vôbec neodporúča.
debata
 • Káva a čaj sa vo väčšine prípadov považujú za bezpečné, vo veľmi rizikových oblastiach (kam však väčšina bežných dovolenkárov nejde, napr. India) sa odporúča použiť aj na ich prípravu prevarenú alebo balenú vodu.
 • Najmä v exotických krajinách je vhodné mať sa na pozore aj v reštauráciách. Odporúča sa objednať si celú fľašu vody a čašník by ju mal otvoriť pred vašimi očami. Sú známe prípady, keď obsluha v reštaurácii či kaviarni doplnila v honbe za ziskom do fľaše zdravotne nevyhovujúcu vodu z vodovodu.
 • Niekedy je vhodným riešením uprednostniť okysličený nápoj. Je totiž nielenže ťažšie ho sfalšovať, ale kyslé prostredie, ktoré vytvára oxid uhličitý, sťažuje prežívanie niektorých choroboplodných zárodkov, napríklad pôvodcu cholery.
dieta, dovolenka, exotia Čítajte aj Exotika s deťmi je aj risk
 • Odborníci na cestovateľskú medicínu neodporúčajú pitie obľúbených čerstvých ovocných štiav pripravených pouličnými predavačmi, ktoré sú v ázijských krajinách veľmi lacné. Ak už máte chuť na džús, lepšie je kúpiť si ho v takom prípade naozaj v hygienických podmienkach supermarketu – v uzatvorenej plechovke, fľači či tetrapaku.
 • Aj tu však treba byť opatrný. Fľaše a plechovky sa často chladia vo vode z potoka či jazera, preto si pri otvorení plechovku či fľašu dosucha vyutierajte, prípadne dezinfekčnými vlhkými hygienickými vreckovkami utrite miesto, kde sa plechovky dotknete ústami.
 • Zaujímavé je, že mnohí ľudia, najmä ak pijú z fľaše viacerí, zvyknú v dobrom úmysle po sebe utrieť hrdlo fľaše dlaňou. Na rukách máme počas cestovania obrovské množstvo baktérií! Ak už nič iné nie je poruke, je omnoho hygienickejšie utrieť takúto „kolujúcu fľašu“ do trička.
 • O ľade v nápojoch sa azda netreba špeciálne zmieňovať. Ľadový nápoj nielenže „obarí“ žalúdok (už len takéto prudké zníženie teploty môže spôsobiť hnačku), ale samotný ľad vôbec nemusí byť vyrobený zo zdravotne neškodnej vody. A nepomôže ani fakt, ak sa ľad nachádza v alkoholickom nápoji, na to je koncentrácia alkoholu obyčajne príliš nízka.
 • Príjemným spestrením jedálneho lístka na dovolenke je konzumácia ovocia. Vhodné sú predovšetkým citrusové plody, pretože kyslým prostredím bránia prežívaniu mnohých mikroorganizmov. Všeobecne sa odporúča konzumácia tých druhov ovocia, ktoré môžeme pred použitím ošúpať (pomaranč, banán, melón, ananás, mango, kivi atď.). Neodporúča sa jesť nezrelé, ale ani prezreté ovocie (nahnitý ananás môže dokonca u niekoho vyvolať alergickú reakciu).
V Ázii si môžete kedykoľvek vypiť šťavu z... Foto: SRI LANKA BY BIANKA
kokos, kokosová šťava, Srí Lanka V Ázii si môžete kedykoľvek vypiť šťavu z čerstvého kokosového orecha. Vynikajúci prostriedok proti dehydratácii.
 • Na druhej strane – veľmi je odporúčaná je šťava z kokosových orechov (zelených aj oranžových king coconut). Má priaznivý účinok na tráviace ústrojenstvo, obsahuje hroznový cukor a draslík, preto sa môže použiť aj ako náhrada tekutín počas samotnej hnačky. Platí však, že predavač by mal orech preseknúť pred očami zákazníka a slamku je vhodné mať vlastnú – alebo „kokosák“ vypiť bez jej použitia.
 • Blahodarný vplyv na trávenie má aj papája (obsahuje enzým papajín), oproti tomu mango má mierne preháňavý účinok.
 • Veľmi riziková je listová zelenina. Vzhľadom na tvar jej plodov je takmer nemožné zabezpečiť jej úplnú očistu od mikróbov, takže v surovom stave v podobe šalátov sa v exotických krajinách vôbec neodporúča. Jedzte ju jedine tepelne upravenú!
 • Pri morských živočíchoch a rybách platí, že by ste si ich mali vybrať čerstvé (uložené na ľade vo výkladoch mnohých reštaurácií) a následne počkať na dostatočnú tepelnú úpravu. V prípade rýb a morských živočíchov sa rozhodne neodporúča jesť niečo, čo je vopred navarené.
 • Riziková je aj konzumácia mäsa (napríklad nedostatočne prepečeného bifteku), mliečnych výrobkov (ak nie sú pasterizované zo supermarketu) a špeciálne treba poukázať na náplne a krémy cukrárenských výrobkov (čo bývalo vždy pokušenie pre turistov v egyptských a tuniských hoteloch).
 • Mnohí sa, naopak, boja hnačky z kyslého mlieka či zákvasu (napr. v Indii lassí, v Turecku jogurtový nápoj ayran) – práve tie sú z hľadiska možného ohrozenia zdravia menej nebezpečné, lebo obsahujú probiotické kultúry a kyslé prostredie bráni prežívaniu mnohých mikroorganizmov.
 • Odborníci neradi hovoria o „dezinfekcii alkoholom“. Príčina je prostá – turisti na dovolenke nepoznajú mieru. Jeden zdravotný kalíšok kvalitne vypáleného alkoholu (prineseného z domu) ráno a večer však nemusí byť na škodu. Príliš veľa alkoholu, naopak, organizmus oslabí a môže prehnať „zhora“ i „zdola“.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hnačka #trávenie #tráviace problémy #žalúdok a trávenie