Ako konzumovať paradajky, aby telo z nich najlepšie využilo protirakovinové červené farbivo lykopén? Neuveríte, z čoho ho získate najviac a najjednoduchšie

Dôležitou súčasťou obľúbených paradajok je farbivo lykopén. Ten patrí medzi karotenoidy a okrem červenej farby sa vyznačuje antioxidačnými účinkami, vďaka ktorým dokáže chrániť bunky pred nežiaducimi voľnými radikálmi.

28.07.2023 06:00
histamín, paradajky, rajčiny Foto:
Farbivo lykopén v paradajkách patrí medzi karotenoidy a okrem červenej farby sa vyznačuje antioxidačnými účinkami.
debata (7)

Paradoxom je, že z tepelne upravených rajčín, teda aj z konzervovaných, sa do organizmu lykopén vstrebáva lepšie ako zo surových. Väčšina lykopénu sa nachádza v šupkách paradajok. Napríklad konzervované lúpané krájané rajčiny odstránením šupy o väčšinu lykopénu prišli.

Tepelné spracovanie zvyšuje zdravotný účinok

Podľa niektorých štúdií má lykopén protirakovinové účinky, najmä proti niektorým druhom rakoviny ako je rakovina prostaty, prsníka či kože. Pôsobí vraj aj proti ochoreniam ciev a priaznivo ovplyvňuje hladiny cholesterolu.

rajčiny, paradajky, rajčina, paradajka, rajčiak Čítajte aj Ochutnávali sme 5 odrôd paradajok! Ako chutila ‘Darinka‘, ‘Niki‘ či ‘Karla‘? Šupa ktorej sa nedala požuť?

Jeho využiteľnosť sa zvyšuje tepelným spracovaním. Pri tepelnej úprave (a zvýšení koncentrácie paradajok napr. vo forme džúsu či omáčky) sa zvyšuje aj jeho podiel. Najviac lykopénu je vo vonkajšej šupke paradajok a celá rajčina priemernej veľkosti obsahuje asi 3 mg lykopénu. Pretože lykopén je rozpustný v tukoch, zvyšuje sa rýchlosť jeho vstrebávania varením paradajok s olejom alebo konzumáciou s inými potravinami obsahujúcimi olej.

Najviac paradajok vypestujú v Číne. Tieto na... Foto: Bianka Stuppacherová
rajciny, rajcina, paradajky, paradajka, rajciak Najviac paradajok vypestujú v Číne. Tieto na fotografii sú však slovenské.

Neuveriteľný paradajkový pretlak!

Najviac lykopénu sa nachádza v paradajkovom pretlaku, kde je ho až 13-krát viac ako v čerstvých plodoch!

Antioxidant lykopén v rôznych druhoch jedál (v mg)

Čo je najjednoduchšie? Zjesť jednu paradajku, porciu rajčinovej polievky alebo špagety s paradajkovou omáčkou? Alebo vypiť pohár rajčinovej šťavy? Obsah lykopénu pod jednotlivými fotografiami.

Fotogaléria
Dve lyžice rajčinového pretlaku = 14 mg lykopénu.
1 lyžica kečupu = 3 mg lykopénu.
+5Pohár rajčinovej šťavy = 25 mg lykopénu.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #paradajka #lykopén #rajčina #rajčiny