Paradoxom je, že z tepelne upravených rajčín, teda aj z konzervovaných, sa do organizmu lykopén vstrebáva lepšie ako zo surových. Väčšina lykopénu sa nachádza v šupkách paradajok. Napríklad konzervované lúpané krájané rajčiny odstránením šupy o väčšinu lykopénu prišli.
Tepelné spracovanie zvyšuje zdravotný účinok
Podľa niektorých štúdií má lykopén protirakovinové účinky, najmä proti niektorým druhom rakoviny ako je rakovina prostaty, prsníka či kože. Pôsobí vraj aj proti ochoreniam ciev a priaznivo ovplyvňuje hladiny cholesterolu.
Čítajte aj Ochutnávali sme 5 odrôd paradajok! Ako chutila ‘Darinka‘, ‘Niki‘ či ‘Karla‘? Šupa ktorej sa nedala požuť?Jeho využiteľnosť sa zvyšuje tepelným spracovaním. Pri tepelnej úprave (a zvýšení koncentrácie paradajok napr. vo forme džúsu či omáčky) sa zvyšuje aj jeho podiel. Najviac lykopénu je vo vonkajšej šupke paradajok a celá rajčina priemernej veľkosti obsahuje asi 3 mg lykopénu. Pretože lykopén je rozpustný v tukoch, zvyšuje sa rýchlosť jeho vstrebávania varením paradajok s olejom alebo konzumáciou s inými potravinami obsahujúcimi olej.
Neuveriteľný paradajkový pretlak!
Najviac lykopénu sa nachádza v paradajkovom pretlaku, kde je ho až 13-krát viac ako v čerstvých plodoch!
Čo je najjednoduchšie? Zjesť jednu paradajku, porciu rajčinovej polievky alebo špagety s paradajkovou omáčkou? Alebo vypiť pohár rajčinovej šťavy? Obsah lykopénu pod jednotlivými fotografiami.