Aj od tvrdosti vody závisí zdravie Slovákov. Čo o nej rozhoduje?

Na Slovensku pitná voda tečie z vodovodného kohútika. Vo svete sa problémy s pitnou vodou riešia neustále. Alarmujúce je, že asi 1,5 miliardy ľudí nemá prístup k bezpečnej vode.

19.08.2023 06:00
voda, pitný režim, oohár vody, tekutiny Foto:
V Európe patríme určite medzi štáty, kde je najvyšší výskyt veľmi kvalitných minerálnych vôd.
debata

Podzemná voda je zvyčajne čistá a pitná, pretože prechádza jemnými pórmi hornín, napr. pieskovcov, ktoré filtrujú nečistoty. Avšak prvoradým prostredím, v rámci ktorého sa vsiaknutá zrážková voda zbavuje nečistôt, je pomerne slabá vrstva priepustných zemín, tvoriaca povrch, oživená mikroorganizmami a koreňmi rastlín. Táto siaha len niekoľko metrov pod zem. Jej funkcia je v rámci kolobehu vôd nenahraditeľná.

K dopĺňaniu zásob podzemnej vody dochádza prienikom zrážkových vôd do zvetralinového plášťa prakticky na celom území. Takáto voda tečie vďaka gravitácii nadol. Hydrogeológ RNDr. Vojtěch Kněžek vysvetľuje: „Zásoby podzemnej vody si však nepredstavujte ako nejaké nádrže pod zemou, teda podzemné priestory vyplnené vodou alebo podzemné jazerá. Voda sa zhromažďuje v puklinách horninového masívu, ktoré sú väčšinou veľmi drobné, lenže je ich nesmierne množstvo. Nemožno hovoriť o križovaní prameňov, o ktorom často hovoria prútikári, voda pod zemou sa v žiadnom prípade nevyskytuje v nejakých potrubiach, ktoré sa niekde krížia.“

nechtík, mäta, rakytník, čaj, šálka, byliny, nálev Čítajte viac Čo piť, keď... máte afty, alergiu, vysoký tlak. Recept na domáci elixír proti hypertenzii

Povrchová voda má okolo 100 mg/l minerálnych látok. Môže mať však aj viac. Podzemné vody majú rozdielny obsah rozpustených látok podľa toho, akými horninami pretekajú. Bežne mávajú okolo 300 – 500 mg/l. Zvláštnou skupinou podzemných vôd sú minerálne vody (v odbornom slova zmysle, nie podľa obchodného označenia), ktorých mineralizácia je väčšia ako 1 000 mg/l. V okolí takýchto prameňov vyrastajú kúpeľné mestá. Tvrdosť či mäkkosť vody závisí od charakteru hornín, ktorými voda preteká. „Tvrdosť vody závisí od množstva vápnika a horčíka obsiahnutého vo vode. Zo zdravotného hľadiska je optimálna koncentrácia 2 – 3,5 mmol/l,“ dodáva RNDr. Vojtěch Kněžek.

Najtvrdšou vodou sa môžu pochváliť okresy Trnava, Myjava, Galanta, Šaľa, Nitra, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Považská Bystrica a Sabinov. Naopak, najmenej tvrdú vodu pijú ľudia z okresov Detva, Poltár, Gelnica a Sobrance.

Výskumníci zistili, že v oblastiach s príliš mäkkou vodou je častejší výskyt kardiovaskulárnych, onkologických a iných obávaných ochorení. Mäkká voda neprospieva cievam a pri pravidelnom pití môže skrátiť dĺžku života o štyri až päť rokov.

Slovensko má vodné bohatstvo, v Škandinávii nie sú minerálky

Na takú malú krajinu vlastníme naozaj obrovské bohatstvo najmä v podzemných vodách, v minerálnych prameňoch, ale aj zdrojoch pitnej vody. Na Slovensku je okolo 1 200 zdrojov minerálnych vôd, z toho je asi 120 uznaných liečivých zdrojov využívaných v kúpeľoch v zmysle platnej legislatívy. Ďalšie krajiny, ktoré majú pomerne veľký výber minerálnych vôd plnených do obalov, sú Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko.

Je to dané geologickým charakterom krajiny. V Európe patríme určite medzi štáty, kde je najvyšší výskyt veľmi kvalitných minerálnych vôd, v Škandinávii sa napríklad stredne a vysoko mineralizované vody ani nenachádzajú. Tam sú len podzemné zdroje pramenitých vôd.

(MUDr. Jana Zálešáková v rozhovore pre mesačník Dobré zdravie)

Vhodné vody a ich použiteľnosť

  • pitná voda z vodovodu (väčšina zdrojov pitnej vody v SR má vysokú kvalitu)
  • pramenité vody (možno piť bez obmedzenia každý deň, obsahujú max. tisíc mg minerálnych látok na liter, s prídavkom extraktov z bylín môžu mať pri pravidelnom pití podobne ako minerálky aj zdravotné účinky)
  • minerálne vody (odporúča sa striedať ich, najviac pol litra denne, resp. piť ich v rámci „zdravotnej pitnej kúry“ obmedzený čas, uprednostňovať tie s nízkym obsahom sodíka, hoci je pravda aj to, že 10 g šunky obsahuje také množstvo sodíka ako 5 litrov stredne mineralizovanej minerálnej vody)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pitná voda #pitný režim #tekutiny #minerálne vody