Butyrát je tiež známy ako kyselina maslová, mastná kyselina s krátkym reťazcom. Každý chemik vám povie, že kyselina maslová príšerne smrdí. Avšak – je hlavným zdrojom energie pre bunky hrubého čreva. „Vzniká, keď baktérie v našich črevách pomáhajú nášmu telu rozkladať vlákninu v hrubom čreve,“ vysvetľuje Ing. Norbert Bomba zo startupu iProbio.
Čítajte aj Zákernejší je nádor v pravej časti čreva. Dôvod je jednoduchýKyselina maslová sa nachádza aj v skazenom masle, parmezáne, zvratkoch a v pote. Najštudovanejším prínosom kyseliny maslovej je jej schopnosť zabrániť rozvoju rakoviny hrubého čreva. V jednej zo štúdií vedci zistili, že kyselina maslová blokuje rast rakovinových buniek v hrubom čreve.
Medzi benefity butyrátu patrí:
- zmierňovanie zápalov
- zlepšovanie a regulovanie imunity
- vyživovanie črevnej výstelky
- zabraňovanie priepustnosti čreva
- výrazné zlepšovanie funkcie črevnej bariéry
- modulovanie sýtosti
Tipy, ako zvýšiť produkciu butyrátu
1. Dostatok vlákniny a flavonoidov v strave
Produkciu butyrátu môžete zvýšiť tým, že budete jesť jedlá s vysokým obsahom vlákniny: ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné obilniny či rezistentné škroby. Vláknina obsiahnutá v týchto potravinách prechádza tenkým črevom a končí až v hrubom, kde „kŕmi“ baktérie. Medzi ovocie s najväčším množstvom vlákniny patria jablká, banány, maliny, pomaranče, mango či jahody. Zo zeleniny vedú artičoky, brokolica, hrášok, mrkva, cibuľa a repa.
2. Prebiotiká
Ďalším dobrým zdrojom butyrátu sú prebiotiká (prebiotiká sú potravou pre baktérie). V črevách totiž máme butyrát produkujúce baktérie, no tie sa nedajú vyrobiť a dodať telu priamo ako probiotiká. Aby bol produkt naozaj prebiotikom, musí mať preukázané, že sa ním živia konkrétne baktérie. A presne toto spĺňajú iba konkrétne produkty.