Táto látka príšerne smrdí. Zmierňuje však zápaly, reguluje imunitu a vyživuje výstelku čreva

Počuli ste už o látke s názvom butyrát? Ide o produkt črevného mikrobiómu, ktorý má množstvo skvelých vlastností.

04.09.2023 06:00
smrad, pach, puch, Foto:
Kyselina maslová sa nachádza aj v skazenom masle, parmezáne, zvratkoch a v pote.
debata

Butyrát je tiež známy ako kyselina maslová, mastná kyselina s krátkym reťazcom. Každý chemik vám povie, že kyselina maslová príšerne smrdí. Avšak – je hlavným zdrojom energie pre bunky hrubého čreva. „Vzniká, keď baktérie v našich črevách pomáhajú nášmu telu rozkladať vlákninu v hrubom čreve,“ vysvetľuje Ing. Norbert Bomba zo startupu iProbio.

črevo, hrubé črevo, kolorektálny karcinóm, rakovina hrubého čreva, dráždivé črevo Čítajte aj Zákernejší je nádor v pravej časti čreva. Dôvod je jednoduchý

Kyselina maslová sa nachádza aj v skazenom masle, parmezáne, zvratkoch a v pote. Najštudovanejším prínosom kyseliny maslovej je jej schopnosť zabrániť rozvoju rakoviny hrubého čreva. V jednej zo štúdií vedci zistili, že kyselina maslová blokuje rast rakovinových buniek v hrubom čreve.

Medzi benefity butyrátu patrí:

  • zmierňovanie zápalov
  • zlepšovanie a regulovanie imunity
  • vyživovanie črevnej výstelky
  • zabraňovanie priepustnosti čreva
  • výrazné zlepšovanie funkcie črevnej bariéry
  • modulovanie sýtosti

Tipy, ako zvýšiť produkciu butyrátu

1. Dostatok vlákniny a flavonoidov v strave

Produkciu butyrátu môžete zvýšiť tým, že budete jesť jedlá s vysokým obsahom vlákniny: ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné obilniny či rezistentné škroby. Vláknina obsiahnutá v týchto potravinách prechádza tenkým črevom a končí až v hrubom, kde „kŕmi“ baktérie. Medzi ovocie s najväčším množstvom vlákniny patria jablká, banány, maliny, pomaranče, mango či jahody. Zo zeleniny vedú artičoky, brokolica, hrášok, mrkva, cibuľa a repa.

2. Prebiotiká

Ďalším dobrým zdrojom butyrátu sú prebiotiká (prebiotiká sú potravou pre baktérie). V črevách totiž máme butyrát produkujúce baktérie, no tie sa nedajú vyrobiť a dodať telu priamo ako probiotiká. Aby bol produkt naozaj prebiotikom, musí mať preukázané, že sa ním živia konkrétne baktérie. A presne toto spĺňajú iba konkrétne produkty.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hrubé črevo #črevo #pach #prebiotiká #smrad #butyrát #kyselina maslová