Celiatici pozor, lepok nájdete v nečakaných potravinách. Aj v kukuričných plátkoch

Môžu celiatici dôverovať bezlepkovým potravinám? Overoval to časopis dTest, ktorý poslal na analýzu 29 bezlepkových zmesí, sušienok a kukuričných plátkov.

08.03.2024 06:00
celiakia, lepok Foto:
Nulový obsah lepku v potravinách garantuje nápis ,,bez lepku". Ten legislatíva vyhradila pre výrobky obsahujúce glutén v koncentrácii pod 20 mg/kg.
debata

Hlavným predpokladom života a liečby celiatika alebo človeka s alergiou na lepok či s jeho neznášanlivosťou je vylúčenie lepku zo stravy. Najmä pri diagnostikovanej celiakii je to nesmierne dôležité, pretože organizmus už na malé množstvo lepku reaguje autoimunitným zápalom črevnej sliznice. Nulový obsah lepku v potravinách garantuje nápis „bez lepku“. Ten legislatíva vyhradila pre výrobky obsahujúce glutén v koncentrácii pod 20 mg/kg. Okrem predpísanej slovnej informácie to môže vyjadrovať aj špeciálne logo, pričom najznámejšie je zobrazenie preškrtnutého klasu. Podľa pravidiel by sa ním mali označovať jedine potraviny, ktoré by mohli obsahovať lepok, ale neobsahujú ho. Logo by sme teda nemali nájsť na prirodzene bezlepkových výrobkoch.

obilie, múka, lepok, celiakia Čítajte rozhovor Celiakia je chameleón medzi chorobami

Časopis dTest podrobil odbornej analýze deväť bezlepkových múčnych zmesí, ďalej päť druhov bezlepkových sušienok a pätnásť druhov kukuričných plátkov a tyčiniek (kukurica sa považuje za prirodzene bezlepkovú potravinu – pozn. aut.). Boli medzi nimi aj slovenskí výrobcovia ako Pečivárne Liptovský Hrádok Slovensko, s. r. o., (Celi Hope polomáčané sušienky) alebo Tol, s. r. o., (Smiley kukuričné placky) a Afrika, s. r. o. (Vepy kukuričné miniplacky. Ani v jednom z 28 testovaných výrobkov neodhalili prítomnosť lepku, výnimkou boli jedine Bona Vita Active kukuričné krehké plátky vyrábané spoločnosťou Bonavita, s. r. o. V nich laboratórium našlo glutén v množstve 30,1 mg/kg. S ohľadom na výsledky ostatných kukuričných plátkov (dohromady ich bolo testovaných pätnásť), kde lepok úplne chýbal, to bolo prekvapujúce. Bolo to však v poriadku z hľadiska predpisov, pretože Kukuričné krehké plátky Active neboli označené slovami „bez lepku“, preto sa na ne nevzťahuje predpísaný limit.

Dôležitým detailom navyše bolo, že na obale bolo upozornenie o možnom výskyte stôp lepku. Touto informáciou výrobcovia upozorňujú, že v prevádzke sa spracúvajú aj bežné obilniny a je teda možné, že ich malé množstvo sa napríklad vo forme prachu môže dostať aj do iných výrobkov. „Zaujímavé je tiež, že túto istú značku medzi kukuričnými plátkami zastupovali ešte Bona Vita Active kukuričné chlebíčky. Označené boli úplne rovnako, ale žiadny lepok sa v nich neobjavil. Vyplýva z toho praktická rada: Nepodceňujte informácie o možných stopách alergénov (alebo lepku) v potravinách,“ dodáva časopis dTest 2/2024. Aj prirodzene bezlepkové potraviny teda môžu obsahovať stopy lepku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #celiakia #lepok #glutén #bezlepkové pečenie #bezlepkové potraviny