Srdce najlepšie ochránime prevenciou

Na srdcovo-cievne ochorenia na Slovensku zomiera stále viac ľudí ako v iných krajinách. Aj keď sa povedomie o týchto chorobách v posledných rokoch výrazne zvyšuje, kardiovaskulárne ochorenia sú u nás stále príčinou smrti až polovice obyvateľstva.

28.11.2013 14:00
nord walking, šport, pohyb, turistika, hory Foto:
Srdcovým ochoreniam sa dá vyhnúť pravidelným pohybom.
debata (2)

Napriek tomu, že podľa posledného prieskumu až 90 percent opýtaných správne uviedlo, že srdcovo-cievne choroby sú číslom jeden, pokiaľ ide o príčiny smrti.

„Sme radi, že povedomie o srdcovo-cievnych ochoreniach narastá, ale stále nie sme spokojní," povedal hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre kardiológiu docent Gabriel Kamenský. "O príčinách srdcových chorôb toho ešte ľudia nevedia dosť. Väčšina opýtaných síce správne uvádza, že k nim patrí vysoký krvný tlak, no ani nie polovica už poznala aj ďalšie rizikové faktory ako stres, vysoký cholesterol, obezitu či fajčenie.“

PIANO

Užitočné informácie nájdete aj v článku Prevenciou chorôb srdca je aj správna životospráva.

Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Mnohí podľa neho nielenže nevedia, čo infarkt spôsobuje, ale sa navyše správajú rizikovo. „Až dve tretiny mužov trpia nadváhou alebo dokonca obezitou. Civilizačné zmeny sa podpísali aj pod náš spôsob života, prejedáme sa, fajčíme, málo sa hýbeme. Aj preto edukačných kampaní na podnietenie záujmu o témy zdravého životného štýlu a prevencie srdcových ochorení nikdy nie je dosť.“

Potešujúca je však skutočnosť, že sa mierne znížil počet fajčiarov, ale na strane druhej narástol počet obéznych ľudí, tých, čo majú zvýšený cholesterol je viac ako polovica. Podľa docenta Kamenského je všeobecne známa skutočnosť, že pokles úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia vo väčšine vyspelých krajín bol spôsobený predovšetkým lepšou kontrolou najzávažnejších rizikových faktorov, o 50 až 70 % a len asi 30 až 40 % redukcie išlo na vrub lepšej diagnostiky a modernej liečby. „Aj na Slovensku možno konštatovať dlhodobý pokles úmrtí, a to najmä u mladších vekových skupín, teda ľudí do 65 rokov.“

V porovnaní s vyspelou Európou však u nás naďalej stúpa nadváha a obezita, pohybová aktivita obyvateľstva už na úrovni mládeže je absolútne nedostatočná. „Smutnou správou je, že pretrváva relatívne nízka ochota starať sa aktívne o svoje zdravie,“ konštatoval docent Kamenský.

Negatívom je aj zistenie, že mladá generácia má relatívne nízke vedomosti o zdravom životnom štýle, ale zato relatívne veľa nesprávnych životných návykov – nedostatok fyzickej aktivity, veľa mladých, a najmä dievčat, fajčí, majú nadváhu či sú dokonca obézni, nesprávne sa stravujú. Podľa odborníkov sa pritom srdcovým ochoreniam dá vyhnúť práve pravidelným pohybom, nefajčením a zdravou životosprávou. V rámci stravovacích návykov prispieva k zníženiu rizika menšia konzumácia soli a tukov, väčší príjem vlákniny, ovocia a zeleniny. Dôležité je aj sledovať rizikové faktory, ktorými sú vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vyšší index telesnej hmotnosti či obvod pása. „Prevencia je v hlave. Ak nechcem zomrieť, musím sa o seba, a teda aj o svoje srdce, starať,“ dodal kardiológ.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #srdce #kardiológ #Gabriel Kamenský #srdcovo-cievne ochorenia