Melanóm na koži. Budeme naň umierať častejšie?

V roku 2020 došlo k približne 40-percentnému poklesu diagnostiky rakoviny. Teda až 40 % ľudí, u ktorých sa predpokladá vývoj rakoviny, nebolo diagnostikovaných a plynie im vzácny čas. Platí to aj pre zhubný melanóm.

19.05.2021 12:00
koža, znamienko, žena, rakovina kože Foto:
Začal sa 18. ročník edukačnej kampane v rámci Európskeho dňa melanómu, do ktorého sa zapája aj SR. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa kampaň realizuje len prostredníctvom médií a sociálnych sietí.
debata

„Pandémia COVID-19 ťažko zasiahla a globálne narušila starostlivosť o onkologických pacientov. Kým pred pandémiou sa miera úmrtnosti na niektoré typy rakoviny začala stabilizovať, alebo dokonca úspešne znižovať, v roku 2020 došlo k približne 40-percentnému poklesu diagnostiky rakoviny. Teda až 40 % ľudí, u ktorých sa predpokladá vývoj rakoviny, nebolo diagnostikovaných a plynie im vzácny čas. To platí aj pri pacientoch so zhubnými nádormi kože a malígnym melanómom," uviedol na tlačovej konferencii k Európskemu dňu melanómu doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD. , prezident Slovenskej dermatovenero­logickej spoločnosti.

„Zlepšenie skríningu a skoršia diagnostika melanómu prispeli pred pandémiou k stabilizácii úmrtnosti na melanóm na Slovensku. Aký trend je možné očakávať teraz, je zatiaľ otázne. Každý rok sa počet novodiagnosti­kovaných pacientov s malígnym melanómom napriek preventívnym programom zvyšoval o 5 až 8 %. Európsky priemer v roku 2020 bol, čo sa týka incidencie, 22,9 % a mortalita na zhubný melanóm 3,5 %. Na Slovensku sa incidencia pohybuje okolo 16 %, avšak úmrtnosť je oveľa vyššia, na úrovni 6,7 %“, uviedla ďalej MUDr. Zuzana Murárová, onkodermatologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Malígny melanóm sa vyskytuje u pacientov v každom veku, ale objavuje sa stále u mladších jedincov a zaberá významné miesto medzi chorobami ľudí produktívneho veku. Patrí medzi najčastejšie malignity u mladých žien do 40 rokov a u mužov je až dvakrát vyšší po 65. roku života.

slnko, opaľovanie Čítajte rozhovor Onkodermatologička Borecká: Na melanóm nikto nemusí zomrieť

Melanóm je zákerný v tom, že je veľmi mnohotvárny. Môže mať rôzne farby – odtiene hnedej, čiernej, ako rastie, môže sa v ňom objaviť červená, biela i modrá. Jestvuje dokonca melanóm, ktorému chýba pigment (tzv. amelanotický melanóm). Melanóm často charakterizuje nepravidelný tvar, rozstrapkané, zubaté okraje a fakt, že rastie, mení sa. Obyčajne má aj priemer väčší ako bežné znamienko, čiže viac ako 5–6 mm. Melanóm sa môže zriedkavejšie vyskytnúť na oku, slizniciach či dokonca pod nechtom. Podozrivá byť mala byť aj každá nehojaca sa lézia na koži.

Diagnostika zhubných, ale aj nezhubných nádorov kože patrí k najrýchlejšie odhaliteľným práve kvôli miestu lokalizácie na povrchu pokožky. Je dôležité, aby ľudia venovali pozornosť zmenám na svojej koži a nepodceňovali žiaden atypický útvar a v prípade podozrenia vyhľadali dermatologickú ambulanciu. Včasná diagnostika a liečba je základným úspechom, ako predchádzať vzniku rakoviny kože.

Viac odborných informácií o prevencii, diagnostike a liečbe nádorov kože si môžete prečítať v brožúrke na stránke: www.trhkoze.sk/…ovinou-koze/

Kto má zvýšené riziko vzniku melanómu?

● ľudia, ktorí sa opakovane spálili na slnku

● ľudia s fototypom kože I. a II. (bledá pokožka s pehami, ryšavé či plavé vlasy, modré oči)

● ľudia s mnohopočetnými materskými znamienkami

● pacienti, ktorých priamy pokrvný príbuzný (otec, matka, sestra, brat) mal melanóm (majú osemnásobné riziko!)

● pacienti liečení preparátmi potláčajúcimi imunitu (po transplantáciách, s HIV, s psoriázou, artritídou, Crohnovou chorobou…)

● muži a ženy po 65. roku života

● pracovníci, ktorí sú chronicky vystavení slnečnému žiareniu (stavbári, cestári, montéri, poľnohospodári) – často však mávajú iné druhy rakoviny kože

● ľudia, ktorí opakovane cestujú do exotických krajín (oblastí s vysokým UV-indexom)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina kože #nádorové ochorenia #malígny melanóm #nádory