Onkodermatologička: Malígny melanóm mávajú aj tehotné ženy. Čo s tým?

Výskyt malígneho melanómu, najzhubnejšej formy rakoviny kože, narastá každoročne o cca 5 percent. V Európe je to 150-tisíc nových prípadov ročne. Zatiaľ kým výskyt na stotisíc obyvateľov je v Európe 22,9 a na Slovensku 16, mortalita v Európe je 3,5 na stotisíc, na Slovensku však 6 prípadov na stotisíc! Máme menej diagnostikovanej tejto rakoviny, ale častejšie na ňu umierame! A najnovšie sa melanóm stáva aj problémom tehotných žien.

31.05.2021 06:00
debata (1)
Video
Onkodermatologička Murárová vo videu o melanóme u tehotných žien.

Onkodermatologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave MUDr. Zuzana Murárová, PhD., tvrdí, že melanóm je najčastejšie zhubné ochorenie u žien do štyridsiatky. Keďže postihuje stále mladšie ročníky a vek pôrodov sa posúva stále vyššie, nezriedka sa stáva, že tento zákerný zhubný nádor odhalia na koži aj budúcej mamičke. Čo ďalej?

Čo urobiť v takomto prípade, keď nenarodené dieťa nie je vhodné vystaviť žiareniu zo zobrazovacích vyšetrení a pre tehotnú ženu je rizikom vystaviť sa anestéze a chirurgickému odstraňovaniu nádoru, prípadne priľahlých uzlín? Ohrozuje malígny melanóm aj nenarodené dieťa? Odborníčka na kožné nádory o tom podrobnejšie hovorí vo videu a zdôrazňuje, že aj to je dôvod, prečo má prevencia význam aj v mladých vekových skupinách. Výskyt melanómov narastá aj u mužov, najmä nad 65 rokov, keď nezriedka odborníci odhalia aj pokročilé nádory.

slnko, opaľovanie Čítajte rozhovor Onkodermatologička Borecká: Na melanóm nikto nemusí zomrieť

„Zatiaľ nemáme k dispozícii exaktné dáta, aký vplyv mala pandémia koronavírusu a strach istej časti ľudí navštevovať zdravotnícke zariadenia na výskyt pokročilejších štádií rakoviny kože,“ hovorí doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD., prezident Slovenskej dermatovenero­logickej spoločnosti. „Videli sme istý strach ľudí navštíviť zdravotnícke zariadenie za účelom prevencie, pretože sa báli nákazy. Boli aj pacienti, ktorí sa odmietli dávať testovať, takže vstup do zdravotníckych zariadení im bol zamietnutý. Uvidíme, ako sa toto všetko prejaví na výskyte pokročilejších štádií rakoviny kože. Samozrejme, výskyt kožnej rakoviny ako takej pandémia neovplyvní, ale môže ovplyvniť štádium, v akom rakovinu odhalíme a nasadíme liečbu. A vieme, že každé ochorenie, rakovinu špeciálne, je nevyhnutné diagnostikovať a liečiť čo najskôr.“

Práve kožná rakovina je relatívne jednoducho a plne vyliečiteľná prostredníctvom chirurgického zákroku, ak sa odhalí včas!

V tomto období prebieha už 18. ročník kampane pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, ktorý je vždy v máji. Ešte pred dvoma rokmi bola jej súčasťou aj výzva navštíviť v určenom časovom úseku ambulancie kožných lekárov za účelom vyšetrenia znamienok. „Často tak vznikal dojem, že znamienka sa majú, alebo dajú vyšetriť len v určitom období. Nie, my nabádame ľudí, aby ku dermatológovi išli kedykoľvek, nielen pred začiatkom leta a dovoleniek. V rámci celého roka, ak sa im na koži niečo nezdá,“ dodáva doc. Buchvald.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina kože #melanóm #malígny melanóm