Viete, ktorý liek je najčastejšou príčinou otráv na svete?

Pivo s kyslým mliekom si zrejme nedáte. Ani jahody so slaninou. Jednoducho viete, že k sebe nepasujú a ich kombinácia by mohla spôsobiť tráviace problémy. Pri kombinovaní liekov však nedokážete predpokladať, čo sa môže udiať vo vašom organizme. Ako to riešiť?

08.04.2022 06:00
lieky, interakcia Foto:
Ak príbalový leták z akéhokoľvek dôvodu nemáte, nájdete ho podľa názvu lieku na stránke www.adc.sk.
debata (4)

Počty ľudí, ktorí majú problémy v dôsledku nežiaducich kombinácií liekov, u nás nesleduje žiadna špeciálna štatistika. Jednotlivé zdravotné poisťovne však majú svoje vlastné dáta diagnóz, predpisovania liekov aj hospitalizácií. Z nich vyplýva, že k 10 až 20 % všetkých hospitalizácií ročne (zdroj napríklad poisťovňa Dôvera) vedie práve užitie viacerých druhov liekov, ktorých kombinácia spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti ako bolesti a zápaly svalov, poruchy obličiek, dokonca zlyhanie srdca a smrť.

Čo spôsobuje otravu najčastejšie?

Problémy vznikajú nielen u ľudí, ktorí majú viacero diagnóz, a preto sa liečia u niekoľkých špecialistov. Riziku nebezpečných kombinácií liekov je vystavený v podstate každý, kto užíva lieky, pretože aj tie, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis (voľnopredajné), fungujú na princípe určitej aktívnej látky. Tá môže v interakcii s látkou iného liečiva, ale aj s potravinami alebo nápojmi spôsobiť problém.

„Na Slovensku je zaregistrovaných približne osemdesiat liekov s účinnou látkou paracetamol, pričom až dve tretiny z nich sú voľnopredajné. Je to obľúbený a najpoužívanejší liek pri domácej liečbe bolesti a teploty,“ hovorí farmaceutka PharmDr. Veronika Pytlová.

Paracetamol je však zároveň najčastejšou príčinou otravy (intoxikácie) liekmi na svete. Nachádza sa totiž v mnohých liečivách, ktorými riešime prechladnutie či nádchu, a preto je vysoké riziko, že prekročíme jeho odporúčanú dennú dávku. Tá je 500 až 1 000 mg užitých v časových rozostupoch štyroch hodín 3– až 4-krát denne. Predávkovanie má za následok zlyhávanie obličiek a pečene, pričom viac ako 10 g paracetamolu je považovaných za smrteľnú dávku.

ruka, tabletky, pohár, voda, paralen, acylpyrín, aspirín Čítajte aj Minulý týždeň na detskom urgente štyri deti predávkované paracetamolom

Šikovná aplikácia

Pacienti liečiaci sa na vysoký krvný tlak, cukrovku (diabetes mellitus) a koronárnu chorobu srdca užívajú najviac liekov (niekedy aj desiatky mesačne) a navyše dlhodobo.

Najviac liekov, ktorých kombinácie môžu byť nebezpečné, predpisujú všeobecní lekári, za nimi nasledujú psychiatri, internisti, kardiológovia a neurológovia. Často nevedia, aké ďalšie lieky človek užíva, pretože pacient si nepamätá ich názvy.

Ako sa vyhnúť problémom? „Je nesmierne dôležité, a preto sa to stále zdôrazňuje, aby si ľudia pozorne prečítali príbalový leták ku každému lieku, ktorý majú užívať,“ odporúča V. Pytlová. Ak príbalový leták z akéhokoľvek dôvodu nemáte, nájdete ho podľa názvu lieku na stránke www.adc.sk.

Okrem toho môže každý aj v pohodlí domova vďaka jednoduchej, no veľmi užitočnej aplikácii Slovenskej lekárnickej komory zistiť, či sa jednotlivé lieky k sebe „hodia“ alebo je ich kombinácia riziková. Na stránke www.interakcieliekov.sk stačí zadať všetky ich názvy a aplikácia následne upozorní na možné riziká.

Kombinácie, ktoré nie sú dobré z hľadiska fungovania organizmu, môžu spôsobovať aj užívanie niektorých liekov a niektorých potravín súčasne. Aj táto informácia býva uvedená v príbalovom letáku.

Ako sa vyhnúť nevhodným kombináciám liekov?

  • Vždy si prečítajte príbalový leták, v ktorom sú informácie o aktívnej látke, o tom, s ktorými liekmi (aktívnymi látkami) ho nie je vhodné kombinovať, aj o možných vedľajších účinkoch.
  • Dodržiavajte dávkovanie – množstvo aj časové rozostupy.
  • Ak si nie ste istí, či je vhodné niektorý liek užiť, poraďte sa s lekárom, lekárnikom, alebo si nájdite viac informácií na interakcielie­kov.sk.
  • Ak je to možné, problém (bolesť, zápal) riešte čo najskôr lokálne krémom, masťou alebo gélom. Na tlmenie bolesti aj zápalu sa používajú napríklad krémy s účinnou látkou aceklofenak.
  • Pri kombinácii perorálneho lieku s lokálnym krémom je nižšie riziko predávkovania sa aktívnou látkou, aj keby bola rovnaká.
  • Ak vám lekár predpisuje lieky, vždy ho informujte o tých, ktoré už užívate.
  • Nikdy nekombinujte lieky s alkoholom.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #interakcia #lieková interakcia #kombinácie liekov #otravy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy