Ako chrániť zuby počas chladných dní

Prichádzajúce chladné počasie, môže citlivým zubom spôsobiť nepríjemnú bolesť. Čo ju spôsobuje a ako naše zuby ochránime v zimnom období?

15.10.2022 06:00
kefka na zuby, zubár, zubná hygiena, starostlivosť Foto:
Ak trpíte precitlivenosťou zubov v chlade, snažte sa dýchať nosom a nie ústami.
debata (1)

To, že počasie ovplyvňuje zdravie našich zubov, nie je žiadna novinka. Dôvodov je hneď niekoľko. Počas kratších dní a dlhých večerov máme vo zvyku jesť viac sladkostí, teda cukru. A nadmerná konzumácia cukru rozhodne ovplyvňuje zdravie našej ústnej dutiny. Čo však v studených dňoch najviac vplýva na to, ako sa cítia naše zuby, sú nižšie teploty vzduchu.

Keď sa počasie zmení a vzduch ochladí, veľa ľudí pociťuje ostrú bolesť, ktorú spôsobuje najmä zvýšená citlivosť zubov. Prečo vdychovanie chladného vzduchu môže spôsobiť bolesť zubov? „Zvýšená bolesť zubov počas chladných dní môže mať niekoľko príčin. Jednou z nich je oslabená zubná sklovina alebo odhalené krčky v dôsledku zostúpených ďasien. Bolesť v zimnom období môže odhaliť aj skrytý zubný kaz. Bolesti zubov v zime často spôsobuje kombinácia týchto faktorov,“ objasňuje Romina Tvrdoňová zo zubnej kliniky Dr. Martin.

zubar zuby matka a dieta Čítajte aj Až 85 percent dospelých zanedbáva dentálnu hygienu

Ak trpíte precitlivenosťou zubov v chlade, snažte sa dýchať nosom a nie ústami. Tak zohrejete vdychovaný vzduch, posielate ho priamo do zadnej časti hrdla, pričom obíde zuby. Na senzibilné zuby skúste používať špeciálnu zubnú pastu a ústnu vodu vyrobenú pre citlivé zuby. Pri vyšetrení v zubnej ambulancii spomeňte citlivosť zubov svojmu stomatológovi. „Je dobré, ak máme od pacienta informáciu o precitlivenosti jeho zubov v chlade. Vtedy sa zameriavame na vylúčenie iných príčin zvýšenej bolesti zubov. Na zmiernenie príznakov môžeme pomôcť napríklad fluoridáciou,“ radí Romina Tvrdoňová.

Zmeny teploty môžu ovplyvniť aj stav zubných koruniek a výplní. „Chladné počasie obyčajne odhalí aj problémy s korunkou či plombou. Upozorňuje na prípadné poškodenia, opotrebenia či uvoľnenia zubných náhrad,“ vysvetľuje stomatologička.

Ak vás trápia citlivé zuby, začnite používať zubnú kefku s mäkkými vláknami, aby ste ochránili svoju sklovinu, a prejdite na zubnú pastu určenú na citlivé zuby. Ak máte vo zvyku čistiť si zuby hneď po jedle, počkajte radšej niekoľko minút. Tým sa vyhnete možnému poškodeniu skloviny.

Ak v zime nahrádzate vodu kávou, čajom a inými horúcimi nápojmi, škodíte svojim zubom. Tieto tekutiny často prijímame v obmedzenom množstve, a tak sa stáva, že sa telo dehydruje. Vtedy ústa zastavia produkciu slín, čím sa vytvára dokonalé prostredie na rozmnožovanie baktérií. Kombinácia zvýšenej konzumácie cukru a rastu baktérií spôsobuje tvorbu zubného kazu. Preto na ochranu zubov pite počas zimy dostatok čistej vody.

bolesť, péenka, PN Čítajte aj Prečo netreba podceňovať bolesť? Zvýšte pozornosť najmä v týchto prípadoch

8 tipov na ochranu citlivých zubov

  • Zuby si čistite mäkkou kefkou, ktorá nepoškodzuje sklovinu. Používajte zubnú pastu obsahujúcu fluorid alebo pastu určenú na citlivé zuby.
  • Znížte množstvo kyselín a cukru vo svojej strave, aby nedošlo k tzv. demineralizácii zubov, a tým k poškodeniu zubnej skloviny.
  • Na zmiernenie príznakov citlivosti používajte prípravky s obsahom fluoridov.
  • Počas chladných dní dávajte pozor, aby ste vdychovali chladný vzduch výlučne nosom.
  • Pri pobyte v chlade popíjajte teplé (nie horúce) nápoje.
  • Pravidelne vymieňajte zubnú kefku a udržujte ju v čistote.
  • Objednajte sa na preventívnu prehliadku u zubára a absolvujte ošetrenie fluoridom, tzv. fluoridáciu.
  • Pri športovaní v chladnom počasí používajte chrániče zubov, čím zabránite ich narážaniu o seba a prípadným zraneniam.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #zubári #ústna dutina #citlivé zuby #zdravie a prevencia