Najčastejšími typmi sú:
- diabetes 1. typu – zvyčajne sa vyskytuje u mladých ľudí a u detí. Pri tomto type ide o poruchu funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať inzulín. Väčšinou je spôsobená autoimunitným ochorením. Do určitej miery je náchylnosť na tento typ dedičná. Určité faktory prostredia (vírusy, chemikálie) môžu aktivovať reakciu tela, ktorá môže viesť k vzniku cukrovky. Pacienti s diabetom 1. typu sú odkázaní na každodennú liečbu inzulínom, inak by im hrozila smrť.
- diabetes 2. typu – zvyčajne sa vyskytuje u starších ľudí. Je tiež vyvolaný poškodením pankreasu, hoci proces vývinu trvá oveľa dlhšie než pri diabete 1. typu. U diabetikov 2. typu síce pankreas tvorí inzulín, ale nedokáže ho produkovať v dostatočnom množstve a v čase, keď krv obsahuje nadbytočné množstvo glukózy.
- gestačný (tehotenský) diabetes mellitus (GDM) – týmto názvom označujeme akýkoľvek stupeň intolerancie glukózy, ktorú väčšinou prvý raz zistia počas tehotenstva. Celosvetovo sa vyskytuje pri jednom z 25 tehotenstiev a prináša komplikácie pre budúcu mamičku i jej dieťa. Po skončení tehotenstva sa obyčajne stratí, no ženy, ktoré ním počas tehotenstva trpeli a aj ich deti majú v budúcnosti vyššie riziko rozvoja cukrovky 2. typu. Asi u polovice žien, ktoré trpeli GDM, vznikne diabetes 2. typu v priebehu 5 až 10 rokov po pôrode.

Rizikové faktory pre vznik diabetu
- dedičnosť
- obezita a západný spôsob života
- vysoký krvný tlak
- nedostatok fyzickej aktivity
- chyby v životospráve matky počas tehotenstva, nevhodná výživa dieťaťa vo včasnom období života
- stres a/alebo depresia
- fajčenie
Rizikové faktory ešte neznamenajú, že cukrovka skutočne prepukne, ale zvyšujú pravdepodobnosť, že sa to stane. Príčinou vzniku ochorenia môže byť:
- autoimunitný proces, pri ktorom sa vytvoria protilátky proti tzv. beta-bunkám pankreasu a výsledkom je takmer úplné alebo úplné zastavenie tvorby inzulínu
- zvýšená produkcia niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi (kortikosteroidy, rastový hormón…)
- niektoré lieky (kortikosteroidy)
- chronická pankreatitída (chronický zápal podžalúdkovej žľazy – pankreasu).
Príznaky diabetu
- nadmerné močenie
- neustály smäd
- svrbenie
- vyčerpanosť, slabosť
- pretrvávajúci pocit hladu
- nižšia výkonnosť
- chudnutie bez známej príčiny
- poruchy ostrosti zraku
- kožné alebo pohlavné infekcie a mykózy
- plesňové ochorenie chodidiel
- nedostatok záujmu a koncentrácie
- pocit brnenia či pálenia v končatinách
- pomalé hojenie rán
- zvracanie a bolesť žalúdka
Niekedy môže ochorenie pretrvávať aj niekoľko rokov takmer bez príznakov, takže jedinou šancou na odhalenie je vyšetrenie krvi. Diabetici majú hladinu cukru nalačno (po minimálne osemhodinovom nejedení) viac ako 7,0 mmol/l.

Pohyb. Prečo je dôležitý?
Šport a pohyb sú veľmi dôležitou súčasťou života ľudí s cukrovkou. Nie všetci pacienti však vedia, aký druh a akú intenzitu športovej aktivity si zvoliť, najmä ak sa roky aktívne nehýbali. Diabetes 2. typu charakterizuje znížená citlivosť tkanív na inzulín. Pohybová aktivita je jednou z možností ako túto citlivosť vylepšiť, teda obnoviť schopnosť prieniku glukózy do buniek.
Nedostatočný pohyb spôsobuje zníženie citlivosti inzulínových receptorov o tretinu až polovicu. Dlhšia kontinuálna pohybová záťaž strednej intenzity, naopak, zvyšuje túto citlivosť až o polovicu. Pre človeka po 50-tke s diabetom 2. typu je optimálnym druhom pohybu pravidelná chôdza.
Vhodné pohybové aktivity pre diabetikov starších ako 50 rokov sú:
- chôdza (rýchlosťou 4 až 6 km/h, ak to dovolí zdravotný stav)
- nordic walking (chôdza so špeciálnymi paličkami)
- cross trainer (trenažér umožňujúci elipsovitý pohyb, šetrný najmä ku kĺbom)
- posilňovanie
- plávanie (nevhodné pre pacientov s „diabetickou nohou“)
- jazda na bicykli
- jogging
Nevhodné pohybové aktivity pre diabetikov starších ako 50 rokov sú:
- adrenalínové športy
- športy, pri ktorých existuje riziko úrazu či poranenia dolných končatín
- dlhotrvajúce fyzické aktivity (trvajúce hodiny)
- opakované šprinty, ktoré by tiež mohli navodiť hypoglykémiu.