Záchranár: Vidíte v zime na zemi ležať človeka bez domova? Čo ďalej?

Čo môžeme urobiť, ak v týchto mrazivých dňoch uvidíme ležať na zemi človeka? To, že niekto leží na ulici a pôsobí ošumelo, neznamená, že je automaticky opitý. Čo by sme mali v takom prípade urobiť? Za aký čas dochádza k podchladeniu, od akých faktorov to závisí? Ako môžeme konkrétne pomôcť len ľahko podchladenému človeku? Kedy volať sanitku, aby sme z preťažených záchranárov nerobili neexistujúcu záchytku? Vo videu hovorí MUDr. Martin Balko z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR.

13.02.2023 06:00
debata (8)
Video
Vo videu hovorí MUDr. Martin Balko z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR.
zima, mráz, bezdomovec, sneh, omrzliny, zamrznutie Čítajte aj Vonku mrzne. Koľko trvá, kým ležiaci človek zamrzne a zomrie?

Tri jednoduché kroky, ktorým môžeme ľuďom ležiacim na ulici zachrániť život:

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS SR) a nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá pracuje s ľuďmi bez domova, sa obracajú na každého z nás s prosbou: „Nenechajte ľudí ležať na ulici. Stačí urobiť iba jednoduché tri kroky, ktoré môžu zachrániť život.“

1. krok: KONTAKT

Zastavte sa pri človeku ležiacom na zemi a nadviažte kontakt. Spýtajte sa, či nepotrebuje pomoc. Je možné, že pomoc nepotrebuje, alebo ju odmietne. V takom prípade to, samozrejme, rešpektujte.

2. krok: ZAVOLAJTE 155 A ČAKAJTE NA ZÁCHRANÁROV

Ak nereaguje, prípadne má problémy s dýchaním či viditeľné poranenie, volajte tiesňovú linku 155. Automaticky zavolať tiesňovú linku však nestačí, treba sa presvedčiť, v akom stave je ležiaci človek. Možno pomoc vôbec nepotrebuje, na druhej strane môže bojovať o život a v takom prípade je cenná každá minúta.

Poskytnite prvú pomoc. Operátor vás bude po telefóne inštruovať, čo máte robiť. Do príchodu záchranky s pacientom – s výnimkou inštrukcií operátora – nehýbte, len sledujte stav vedomia a dýchania. Ak nedýcha, začnite podľa telefonických pokynov operátora s oživovaním, teda kardiopulmonálnou resuscitáciou. Dôležité je vedieť, že nemusíte dýchať z úst do úst! V prípade neznámeho človek stačí masáž srdca (stláčanie hrudníka).

3. krok: POMÔŽTE ZO ZIMY DO TEPLA

Ak je ležiaci človek v poriadku, komunikuje s vami a potvrdí, že nemá žiadne zdravotné problémy, môžete mu ponúknuť, že mu pomôžete dostať sa do tepla. Ak má o pomoc záujem, spôsobov je viacero:

  • PRIKRYTE HO a ak je to možné, vymeňte vlhké alebo mokré šaty za suché. Ak nemáte k dispozícii suchý odev, môžete podchladeného prikryť termofóliou, prípadne použite spací vak, deky a podobne. Dôležité je hýbať s ním čo najmenej.
  • Môžete privolať MESTSKÚ POLÍCIU – v hlavnom meste v zime funguje veľmi dobre spolupráca s mestskou políciou a organizáciou Depaul. Stačí teda zavolať na číslo 159, nahlásiť situáciu a mestská polícia prevezie človeka do nocľahárne. Veríme, že rovnako pomôže polícia aj v iných mestách. Je však dobré pri človeku zostať, kým príslušníci polície prídu.
  • Zavolajte na Linku pomoci ľuďom bez domova na číslo 0949 655 555 . Terénni pracovníci prídu a pomôžu na mieste.
  • Konkrétnemu človeku na ulici môžete pomôcť kúpou nocľahu priamo v nízkoprahovej nocľahárni SV. VINCENTA DE PAUL v Bratislave.
  • Prispieť na útočisko pred zimou a ulicou môžete aj prostredníctvom adopcie postele na: adoptujsipostel­.sk.
  • Pomôcť ľuďom bez domova môžete aj tak, že venujete peniaze organizáciám, ktoré sa vo vašom meste starajú o ľudí bez domova.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #teplota #bezdomovec #podchladenie