Odpovedzte na 5 otázok. Trikrát ÁNO znamená, že máte migrénu

Viera trpela bolesťami hlavy od svojich dvanástich rokov. "Môj život vyzeral tak, že som prišla zo školy, nastúpila silná bolesť hlavy, vracala som, potom som spala, chvíľu som sa stihla učiť a ráno zas škola.

06.04.2023 08:00
žena, bolesť hlavy, migréna, ochorenie Foto:
Migrénou trpia omnoho častejšie ženy.
debata

Keďže v rodine sa migréna nevyskytovala, dlho sme doma netušili, čo mi je, pediater na nič neprišiel a zľahčovalo sa to," spomína. Spolužiaci aj učitelia si mysleli, že simuluje, aby nemusela chodiť do školy. V jednom prípade jej dokonca chceli vyoperovať slepé črevo, pretože niektoré brušné príznaky nediagnostikovanej migrény boli podobné. „Až v 19 rokoch som navštívila neurológa, vypnila som dotazník o migréne, urobili mi zobrazovacie vyšetrenia ako CT a MRI.“ A začala užívať lieky určené na migrénu.

Vyskúšala takmer všetko

Po zistení, kde je pôvod jej zdravotných problémov, sa jej uľavilo. „Odľahlo mi, že už konečne mám stanovenú diagnózu, že sa s tým dá pracovať. Zároveň som postupne podstúpila rôzne druhy liečby." Pripúšťa, že v snahe pomôcť si vyskúšala takmer všetko – zázračné vodičky, čaje, diéty vo forme vysadenia cukru, lepku, rôzne podložky pod posteľ i magnetické náramky. "Nikto mi však nevysvetlil, že na migrénu existuje akútna liečba (na zvládnutie atakov, keď prepuknú), ale aj liečba profylaktická, ktorá sa užíva ako prevencia pred záchvatmi migrény,“ hovorí Viera.

migréna, sladkosti, donuty, nezdravé jedlo, Čítajte viac Migrénu spustí aj jedlo. Ktorým potravinám by ste sa mali vyhnúť?

Po stanovení diagnózy Vierke nasadili liečbu triptánmi (lieky na migrénu). Hovorí, že jej pomohli, no chvíľu trvalo, kým si na ne zvykla. Táto liečba však bola komplikovaná pre stále vysoký počet záchvatov. V tom čase mávala aj 15 záchvatov mesačne!

Pichá si injekcie

Dnes sa Viera dva roky lieči biologickou liečbou vo forme injekcií na prevenciu migrény (predchádzanie záchvatom) a berie aj liečbu triptánmi na akútne záchvaty. Migrenózne záchvaty znížili svoju frekvenciu na jeden až dvakrát za mesiac, aj to s podstatne menšou intenzitou. "Sú aj mesiace, keď záchvat nemám. Predtým som si radšej nič dopredu neplánovala, nijaké kino či divadlo nebolo v mojom prípade isté. Vyhýbala som sa športovým aktivitám. Dnes bez problémov zabehnem 10 kilometrov.“

Trikrát ÁNO znamená, že máte migrénu

  • Je vaša bolesť jednostranná?
  • Je to pulzujúca bolesť?
  • Sprevádza ju nevoľnosť a vracanie?
  • Trpíte pri nej aj precitlivenosťou na zvuky, svetlo, pachy?
  • Bráni vám vykonávať bežné činnosti?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #migréna #bolesť hlavy #neurológ #bolesti hlavy