Hemoroidy verzus rakovina hrubého čreva. Čo ich spája?

Hemoroidy má vyše 50 % populácie západných krajín vo veku nad 50 rokov. Častejšie muži. Neumiera sa na ne, hoci vedia byť veľmi nepríjemné. Čo sa týka rakoviny hrubého čreva a konečníka, v roku 2020 bolo na Slovensku novodiagnostikovaných 4 821 prípadov a dvetisíc pacientov u nás na diagnózu kolorektálny karcinóm zomrie. Slovensko je tak krajinou s druhým najvyšším výskytom tohto ochorenia v Európe.

05.04.2023 06:00
hrubé črevo, brucho, lupa, rakovina hrubého... Foto:
Krvácanie z konečníka je spoločným príznakom rakoviny hrubého čreva a konečníka i ochorenia "zlatá žila".
debata

Hemoroidy má vyše 50 % populácie západných krajín vo veku nad 50 rokov. Častejšie muži. Neumiera sa na ne, hoci vedia byť veľmi nepríjemné. Čo sa týka rakoviny hrubého čreva a konečníka, v roku 2020 bolo na Slovensku novodiagnosti­kovaných 4 821 prípadov a dvetisíc pacientov u nás na diagnózu kolorektálny karcinóm zomrie. Slovensko je tak krajinou s druhým najvyšším výskytom tohto ochorenia v Európe.

Krvácanie je zvyčajne prvým, ale aj najčastejším príznakom hemoroidov. Krv je jasnočervená, chorý ju objaví na toaletnom papieri alebo v záchodovej mise. Každý, kto zakrváca z konečníka, by mal v rámci prevencie navštíviť lekára. Zvlášť sa to týka pacientov vo veku nad 45– 50 rokov, keď výrazne stúpa výskyt nádorových ochorení. Krvácanie z konečníka je totiž spoločným príznakom rakoviny hrubého čreva a konečníka i ochorenia „zlatá žila“.

hemoroidy, zápcha, toaleta, stolica Čítajte viac Účinné látky na liečbu hemoroidov. Aké sú to?

Výnimkou nie je ani to, ak sa obe tieto diagnózy vyskytujú naraz. „Treba však vedieť, že rakovina nevzniká z hemoroidov. Mnohí pacienti sa totiž obávajú, že sa im hemoroidy takpovediac „zvrhnú“. Na rakovinu sa zvrhávajú spočiatku nezhubné útvary, ktoré sa nazývajú polypy. Tie treba odstrániť včas v rámci prevencie zhubnej choroby. Vhodné je však riešiť včas aj problém s hemoroidmi. Ich posledné štádium je totiž veľmi bolestivé a prináša so sebou mnoho komplikácií,“ upresňuje gastroenterológ Radovan Juríček.

Za vážnu komplikáciu sa považuje aj dlhodobé, prípadne silné krvácanie. Vzniká podráždením hemoroidov po obtiažnom vyprázdňovaní sa a časom môže podmieniť aj rozvoj anémie – chudokrvnosti.

Krv v stolici ako príznak iných ochorení

Krv v stolici je príznak, ktorý informuje o tom, že v niektorej časti tráviacej trubice dochádza ku krvácaniu. Môže ísť o život ohrozujúci stav, ale aj o banálnu záležitosť. Tými sú napríklad imitácia krvi v stolici po požití niektorých potravín, ktoré obsahujú červené farbivá, užívanie liekov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, železa či bizmutu, ale aj príliš drsný toaletný papier. Stolica môže byť sfarbená po konzumácii cvikly, väčšieho množstva čučoriedok alebo čierneho uhlia. V prípade hemoroidov, ale aj trhlín v oblasti ritného otvoru, je krv väčšinou jasnočervená.

Kedysi vo svete prebiehala kampaň „Pozrite sa, kým spláchnete!“ Keď človek vidí v stolici evidentnú krv – a ak nejde o hemoroidy – štádium rakoviny hrubého čreva a konečníka už bude pravdepodobne pokročilejšie. V prípade prevencie onkologického ochorenia je neskoro hľadať krv v záchode! Treba sa rozhodne otestovať citlivým testom, ktorý v stolici odhalí stopy krvi, aj keď ju voľným okom nevidíte – okultné krvácanie. V prípade pozitívneho testu na okultné krvácanie je dôležité absolvovať kolonoskopické vyšetrenie.

Ano- a rekto- je iné ako kolono

Pri podozrení na hemoroidy sa robí anoskopia a rektoskopia. Sú to kratšie vyšetrenia ako kolonoskopia, a keďže sa nástroje zavádzajú len do hĺbky 5 až 20 cm, pacienti sa ich obyčajne tak neobávajú ako kolonoskopie. Ani vnútorné hemoroidy sa totiž nenachádzajú hlbšie. Pre komplexné vyšetrenie pacienta je však dôležité absolvovať celkové vyšetrenie hrubého čreva (kolonoskopiu) a následne, ak sa potvrdí, že ťažkosti sú spôsobené napr. len hemoroidmi, je možná kontrola len rektoskopicky. Je to dôležité preto, lebo jeden pacient môže mať aj viac ochorení. Zatiaľ čo kolonoskopie vykonávajú gastroenterológovia a odhalenú rakovinu už liečia onkológovia a onkochorurgovia, hemoroidom sa venuje odborník nazývaný proktológ.

Výnimkou nie je ani to, ak sa obe tieto... Foto: SHUTTERSTOCK
toaleta, hemoroidy, Výnimkou nie je ani to, ak sa obe tieto diagnózy vyskytujú naraz.

Konzervatívna liečba je zameraná na odstránenie nepríjemných symptómov pomocou analgetík, venotoník, použiť sa môžu lokálne pôsobiace bylinné výluhy, najčastejšie však sa používajú krémy a čapíky na intraanálnu aplikáciu.Tie obsahujú látky, ktorých účinok je upokojujúci, protizápalový a zmierňuje opuch tkaniva. Na trhu je viacero možností liečby hemoroidov, medzi najpredávanejšie patria voľnopredajné lieky Faktu či Procto-Glyvenol. Ten okrem rektálneho gélu a čapíkov ponúka aj vlhčené obrúsky na intímnu hygienu v oblasti análneho otvoru. Rektálny krém je vhodný na vonkajšie, ale aj vnútorné hemoroidy, ak sa použije aplikátor. Čapíky sa odporúčajú najmä v prípade vnútorných hemoroidov. A do tretice vlhčené obrúsky v rámci tzv. hygieny konečníka ako náhrada toaletného papiera.

„Na liečbu hemoroidov odporúčam účinné látky ako tribenozid a lidokaín hydrochlorid a v prípade vlhčených obrúskov extrakt z listnatca pichľavého,“ odporúča MUDr. Radovan Juríček a dodáva „Lidokaín má anestetický účinok, tribenozid zas znižuje priepustnosť a zvyšuje napätie najmenších ciev v mieste aplikácie. Okrem toho má inhibičný účinok na celý rad látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zápale a navodení pocitu bolesti. Listnatec pichľavý obsahuje saponíny – ruskogenín a neoruskogenín. Ruskogeníny majú cievy sťahujúci účinok a znižujú priepustnosť kapilár. Extrakt z listnatca má aj antimikrobiálny účinok voči mnohým druhom patogénov i húb, v niektorých prípadoch porovnateľný dokonca s účinkom štandardne používaných liečiv.“

Kedy použiť krém a kedy čapíky? A čo obrúsky?

  • Krém aj čapíky obsahujú tie isté účinné látky. Krém je obyčajne vhodnejší v prípade vonkajších hemoroidov na natieranie okolia konečníka alebo v prípade, že pacient uprednostní zavádzanie aplikátora namiesto čapíkov. Navyše krém je výhodnejší do dovolenkovej lekárničky v oblastiach s horúcim podnebím, kde by čapíky mohli neprimerane zmäknúť.
  • Čapíky sú určené predovšetkým na vnútorné hemoroidy, ktoré sa môžu nachádzať aj niekoľko centimetrov od ústia konečníka. Sem "dočiahne“ aj aplikátor s krémom, ale každý pacient má vlastné preferencie. Aplikátor napríklad treba po každom použití dôsledne poumývať pod teplou vodou.
  • Vlhčené obrúsky sú náhradou toaletného papiera nielen v situáciách, keď toaletný papier nie je k dispozícii, ale aj počas bolestivých stavov, keď by toaletný papier mohol citlivý konečník mechanicky ešte viac poškodiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hemoroidy #rakovina hrubého čreva #kolorektálny karcinóm