Ako dopadli slovenské nemocnice v prieskume najväčšej zdravotnej poisťovne?

Poistenci VšZP v prieskume spokojnosti opäť hodnotili stav slovenských nemocníc. Oproti predošlému roku si zdravotnícke zariadenia mierne polepšili. Medzi najlepšie hodnotenými sa za rok 2022 umiestnili Kardiocentrum Nitra s.r.o., Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica a.s. a ORL Humenné. Poistenci vnímali pozitívne najmä poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ale aj prístup lekárov a sestier. Horšie na tom boli strava a ubytovanie.

04.04.2023 06:00
Národný onkologický ústav Foto: ,
Národný onkologický ústav v Bratislave.
debata (2)

Do prieskumu Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa zapojilo 6 321 hospita­lizovaných pacientov.

Poistenci VšZP hodnotili 6 typov ústavných zdravotníckych zariadení. Tento rok si zdravotnícke zariadenia v hodnotení mierne polepšili. Zatiaľ čo v roku 2021 dosiahli priemernú známku 1,56, v roku 2022 získali priemernú známku 1,54. Najlepšie hodnotenia získali špecializované ústavy srdcovo-cievnych chorôb s priemernou známkou 1,24, medzi tými horšími skončili v hodnoteniach štátne univerzitné a fakultné nemocnice.

Univerzitná nemocnica v Martine. Foto: Eva Štenclová, Pravda
Univerzitná nemocnica Martin Univerzitná nemocnica v Martine.

Najvyššiu známku v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica. Na druhej priečke sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin a prvú trojicu uzatvára Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Zo všeobecných nemocníc poistenci najlepšie hodnotili Nemocnicu AGEL Komárno, Nemocnicu svätého Michala a Hornooravskú nemocnicu s poliklinikou Trstená.

Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa s najlepšími hodnoteniami umiestnili na prvých miestach Kardiocentrum Nitra, Národný endokrinologický a diabetologický ústav a CINRE. Najvyššie priečky medzi špecializovanými ústavmi srdcovo-cievnych chorôb obsadili Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice.

Národný onkologický ústav. Foto: Ivan Majerský, Pravda
02 nou 4x majer Národný onkologický ústav.

Z onkologických ústavov hodnotili poistenci najlepšie Onkologický ústav sv. Alžbety a Národný onkologický ústav Bratislava. Z ostatných zdravotníckych zariadení dosiahli pozitívne hodnotenia Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica, ORL Humenné a Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica Čítajte aj Rebríček nemocníc: Ktoré sú tie najlepšie podľa hodnotenia pacientov? Niektoré výsledky prekvapili

Najvyššiu spokojnosť v prieskume vyjadrili poistenci s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sa nachádzajú v Žilinskom a Banskobystrickom kraji, najmenej spokojní boli naopak poistenci so zariadeniami nachádzajúcimi sa v Nitrianskom a Trenčianskom kraji. Kritickejšie boli v hodnoteniach ženy, mamičky sa zase pozitívne vyjadrili k balíčku pre novorodencov „HAPPY BABY“, s obsahom balíčka bolo spokojných 66,38 % mamičiek. Z celkového počtu respondentov sa do prieskumu zapojilo najviac ľudí vo veku viac ako 56 rokov. Informácie o svojej hospitalizácii by v mobilnej aplikácii VšZP uvítalo viac ako 84 % respondentov, čo predstavuje mierny nárast oproti roku 2021.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #rebríček #nemocnica #VšZP #nemocnice #hospitalizácia #pacienti #poistenci